Цените на акциите в Азия вървят нагоре след масовите разпродажби
Азиатските акции тръгнаха нагоре, а лихвите по държавните облигации се отдалечиха от рекордно ниските си нива, след като спекулациите за предлагането на координирани стимули от страна на централните банки по света успокоиха паническите разпродажби.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна повече от два пъти - до 0.70%, докато цените на петрола скочиха с над 7%, което даде надежди, че пазарите са намерили дъно, макар и мимолетно.
“Приказките за координирани фискална и парична подкрепа се засилват все повече,” казва пред Ройтерс Родриго Катрил, старши валутен анализатор в National Australia Bank, отбелязвайки, че президентът на САЩ Доналд Тръмп обещава “големи” стъпки в подкрепа на икономиката.
Тръмп има насрочена пресконференция за по-късно днес, на която да изложи предложените мерки, а според някои дилъри министърът на финансите Стивън Мнучин настоява за радикални действия.
Това изглежда окуражи инвеститорите, като E-Mini фючърсите на S&P 500 скочиха с 2.5%, след като първоначално поевтиняваха. Фючърсите на индекса EUROSTOXX 50 също бележат ръст от 1.7%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с близо 1%, след като падна с над 5% вчера. Австралийският основен индекс бележи повишение от 0.9%, след като инвеститори се възползваха от силно поевтинели акции. Японският Nikkei отстъпва с 0.3%, но ограничи спада си за деня.
Уолстрийт беше на ръба на мечия пазар, като основните индекси губят близо 20% от върховете си, които бяха достигнати само преди 13 сесии.
Dow Jones вчера падна със 7.79%, докато спадът при S&P 500 беше от 7.60%, а Nasdaq се понижи със 7.29%.
Акциите на енергийните компании оглавиха спада, тъй като пазарите се подготвят за ценова война при петрола между Саудитска Арабия и Русия.
След стабилизррането днес фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 2.50 долара, до 36.86 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 2.14 долара, до 32.27 долара за барел.
Въпреки това и днес медийните заглавия, свързани с коронавируса, не са по-добри, като цяла Италия беше поставена под карантина, а всички публични събирания бяха забранени.
“Въпреки че несигурността е много голяма, ние очакваме подобни ограничения да бъдат въведени из цяла Европа в идните седмици,” предупреждават икономисти от JPMorgan.
Те също така прогнозират, че Федералният резерв на САЩ ще понижи основната си лихва до нула на срещата си на 18 март.
Изпепеляването на пазарна стойност беше в такива мащаби, че, анализатори предполагат, че правителствата ще трябва да реагират агресивно, за да предотвратят самоизпълняваща се икономическа криза.
Федералният резерв на САЩ рязко увеличи финансовите си инжекции си на пазарите вчера, за да свали напрежението.
Въпреки че свали извънредно лихвите през миналата седмица, очакванията на пазарите са, че Фед ще понижи основната си лихва до нулата на срещата си на 18 март.
Финансовият министър на Великобритания се очаква да представи годишния бюджет утре, като има сериозни очаквания за предоставяне на стимули в координация с Централната банка на Англия.
Срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) е в четвъртък, а финансовата институция ще бъде подложена на натиск да предприеме действия, въпреки че лихвите там са вече на отрицателна територия.
“Решението на Италия да постави под карантина цялата страна ще се отрази на 15% от БВП на Европа, което ще постави ЕЦБ начело на усилията за смекчаване на влошаването на състоянието на икономиката,” казва Браян Мартин, старши международен икономист в ANZ.
Държавните облигации бяха скочили преди срещите на централните банки, за да включат в цената си световна рецесия с неизвестна продължителност.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 0.318% вчера, което беше немислимо ниво само допреди седмица, но днес нарасна обратно до 0.6662%.
Това, от своя страна, помогна на долара да възстанови част от загубите си и да достигне ниво от 103.82 спрямо йената, отстъпвайки от тримесечното дъно при 101.17, достигнато вчера.
Еврото поевтинява до 1.1392 спрямо долара, след като поскъпна с 1.4% в понеделник - до най-високото си ниво от над 13 месеца при 1.1492 долара.
Цената на златото беше ограничена до 1 667.62 долара за тройунция вследствие на спекулациите, че на някои инвеститори им се налага да продават скъпоценния метал, за да покриват марджин колове при акциите и други активи.