Целе - селото, което не потъна
В края на 50-те години на миналия век жителите на Целе - малко селце в долината Салагу в Южна Франция, получават известия за евакуация.
Населеното място е избрано от властите да се превърне в язовир.
Този регион традиционно е известен със своите лозя, но пазарът на вино се срива и цените падат. Местната власт решава, че най-добрият начин за преодоляване на кризата е фермерите да разнообразят своите култури.
Вместо това те могат да засадят плодове. Тъй като овощните дървета се нуждаят от повече вода от лозивите насаждения, трябва да се изгради.
Което означава, че Целе ще продължи живота си под вода, посочва Amusing Planet.
Селяните обаче се вдигат на просет и устояват на насилствената евакуация в продължение на десет години. В крайна сметка правителството побеждава и през 1968 г. язовирът на река Салагу е окончателно завършен. Малко след това водата започва да пълзи към селото.
Планът е да се повишава нивото на водата на два етапа - първо на 139 метра и след това на 150 метра. Вторият етап би наводнил селото, което се намира на средна височина от 144 метра. Вторият етап обаче така и не се осъществява, оставяйки водите на язовира в подножието на населено място, което опустява без никакъв смисъл.
Язовирът предлага възможност за практикуване на множество водни спортове, а за любителите на природата има изобилие от пешеходни и велосипедни пътеки около него
Няколко решителни местни продължават да се борят с разрухата на Целе. Те се местят в селото, за да го спасят от вандали. Преброяването през годините показва, че то никога не е било напълно изоставено.
От 60 жители в средата на 50-те години на миналия век населението пада до едва 5 през 1975 г. Оттогава броят им се покачва. Много от сградите в селото вече са възстановени, а населението му наброява над 30 души.
Местните се надяват селото да се върне към предишната си слава до края на десетилетието.