Шест ефективни начина да овладеете гнева си
Всеки от нас е имал моменти с изблици на гняв. Това, от своя страна, може да доведе до изричане на думи, които иначе не бихме произвесли, до физическа саморазправа и дори до липса на контрол върху дадена ситуация.
Какво да направим, за да се успокоим, как да реагираме, ако изпаднем в такава ситуация и как да канализираме гнева си?
1. Признайте, че сте ядосани
Когато сте ядосани, го забелязвате в тялото си. Изпитвате го физически далеч повече, отколкото когнитивно, казва Курт Смит, терапевт от Калифорния. По думите му гневът причинява мускулно напрежение, като схванат и възпален врат, ускорен пулс или плитко и учестено дишане.
Ако нямате физическо проявление, тогава се усеща по силата на гласа. Ако се увеличава, това е знак, че емоциите ви надделяват.
2. Следвайте сигналите на тялото си
Стандартният съвет тук е да правите дълбоки вдишвания. Когато сте гневни, а дишането, броенето или подобни техники не работят, струва си да обърнете внимание на физиологичните си усещания.
Запитайте се с какво правите в този момент – стискате юмруци, крещите, коремът ви се свива. Бавно и контролирано отпуснете мускулите и се опитайте да се успокоите. Бавните движение тук са от решаващо значение, защото позволявате на тялото ви да усети, че е изпълнило това, което му е необходимо.
3. Дайте си време
Ако усещате гняв, не бързайте да отговаряте. Просто спрете, съберете мислите си и тогава отговорете, за да намалите напрежението и да успокоите пулса.
4. Запитайте се каква емоция стои зад гнева
Сега, когато сте се успокоили, помислете какво мотивира вашия гняв. По-често той е „вторична емоция“, която използваме като маска или защита за съвсем различно чувство (срам, например, или смущение).
Ако можете да разберете същността на гнева, тогава можете да се погледнете отстрани и да разберете защо се случва“, казва Патрик Дейви Тули, терапевт от Лос Анджелис. След като определите мотива за вашия гняв, ще разберете и тези ваши нужди, които не са били удовлетворени.
5. Променете тона на разговора
След като тялото ви е спокойно - и сте обмислили какво се крие зад вашия изблик на гняв - използвайте изявленията „Аз“, когато споделяте мислите или чувствата си с другия човек, съветва Меган Негенданк, психотерапевт в Сакраменто, Калифорния.
Може да кажете нещо от рода на: „Чувствам се разочарован, когато критикувате как се справям с нещата. Бих искал да ме подкрепяте и да помагате, когато го поискам. Знам, че ви интересува кое е най-доброто за мен, но когато излезе като критика, просто ме боли“.
Алтернативен, по-враждебен подход е „Вие подценявате работата ми. Нямате представа за какво говорите ”, което няма да ви доведе до никъде.
6. Променете темата на разговора
Да речем, че сте приели съветите по-горе, но все още се чувствате гневни. Тогава най-доброто нещо е промяната на темата за разговор. Фокусирайте се върху нещо друго, което ще помогне да промените настроението си. Ако нещата са разгорещени, промяната на темата ще промени траекторията на разговора като цяло.