Стадион, вдъхновен от цветята

В Китай има десетки огромни спортни арени, всяка от които с впечатляващ дизайн и форми.
Само си помислете за емблематичния стадион Птиче гнездо (Bird's Nest) в Пекин. Един нов стадион вдъхновява не само с дизайн, но и с подхода си към устойчивата архитектура.
Той се намира в Ханчжоу, столицата на провинция Чжецзян, а дизайнът е на базираната в Лос Анджелис архитектурна фирма NBBJ.
Съоръжението разполага с 80 000 места, тенис корт с 10 000 места, басейни и търговски площи.
„Хангжу е един от най-живописните градове в Китай, а неговото Западно езеро е известно с красотата, елегантността и уникалната си зеленина“, казва архитектът от NBBJ Робърт Манкин.
„Стадионът пресъздава тази красота, използвайки автохтонната водна лилия или лотоса на Западното езеро като свое вдъхновение, интерпретирайки формата в серия от модулни „венчелистчета" структури, които грациозно обграждат стадиона.“
Стоманата е задължителен компонент за архитектурата на стадиона и играе важна роля в Олимпийския спортен център в Ханджоу, което е също е основна причина за безпокойство от гледна точка на устойчивостта.
През 2018 г. производството на всеки тон стомана води до създаването на два тона въглероден диоксид. Затова в концепцията на NBBJ е заложено да намалят количеството стомана, използвана в конструкцията.
Въпреки че олимпийският стадион в Ханджоу е приблизително същия размер като Националния стадион в Пекин, за Птиче гнездо от Олимпийските игри 2008 г. се използва 60% повече стомана - 40 000 тона срещу приблизително 16 000 тона за този.
Площадът около стадиона също е максимално екологичен. Цялостното планиране на комплекса използва порести, светли повърхности и зелени паркови пространства с максимална растителност.
Този подход значително намалява ефекта на прегряване, който се получава при повечето спортни центрове в Китай.
Олимпийският спортен център в Ханджоу вече е отворен за обществеността и се очаква да помогне за популярността на бързо развиващия се град.