В Куба гладът започва да надделява над страха от COVID-19
В цяла Куба, от пристанището на столицата Хавана до планинските региони на Сиера Маестра, страхът от епидемията от новия коронавирус започва да отстъпва пред глада. Липсата на хранителни продукти и свиването на търговията с останалия свят започва да се превръща в основен проблем на карибската островна държава, пише Ройтерс.
Кубинците обикалят от магазин на магазин и се редят на километрични опашки за дефицитни стоки въпреки предупрежденията на здравните власти и съветите да се стоят вкъщи и да спазват социална дистанция.
Управляваната от комунистическата партия Куба внася над 60% от хранителните си продукти, но пандемията принуди правителството да затвори границите, лишавайки икономиката от валутните приходи, идващи от туризма.
Туристическата индустрия осигурява 25% от валутните постъпления на страната.
А по магазините вече започва да се усеща липсата на ключови продукти - от сирене и пилешко месо до сухо мляко и доматени консерви. Жителите на Хавана използват мобилни приложения, за да се информират кога дадена стока се пуска по магазините, пред които се образуват огромни опашки.
В Куба дефицитите са често срещано явление още от 1989 година насам, когато се разпада Съветския съюз, а заедно с него и цялата социалистическа икономическа система. Празните рафтове обаче днес се виждат все по-често, дори и в столицата, след рязкото свиване на финансовата помощ от "братската" социалистическа Венецуела, която също е в тежка икономическа криза.
Затягането на санкциите от страна на Съединените щати също оказват негативно влияние върху кубинската икономика.
След като през март на острова бяха регистрирани първите случаи на COVID-19, властите наложиха строги мерки за ограничаване на разпространението на заразата и затвориха границите на страната за чужденци.
Нуриз Лопез, която живее в едно от малките градчета в подножието на планината Сиера Маестра в източната част на Куба, разказва пред Ройтерс, че допреди няколко дни по улиците не излизал никой, освен лекарите и медицинските сестри.
Но щом в местните магазини пристигнала доставка на кайма, веднага се образували огромни опашки.
"Хората се редят с маски на лицата, а полицията се опитва да поддържа някакъв ред", казва тя.
Преди няколко дни кубинският президент Мигел Диас-Канел предупреди своите сънародници, че им предстои да консумират все по-малко вносни продукти заради кризисната ситуация.
Пристигането на няколко кораба с доставки от ориз и царевица миналата седмица беше отразено като водеща новина в държавните медии.
Куба не е член на Международния валутен фонд, нито на Световната банка или на някоя от останалите международни кредитни институции. Тя не може да разчита на външно финасиране в подобни извънредни ситуации.
Според кубинския министър на икономиката Алехандро Гил единственото решение е "земеделието да осигури основните хранителни продукти за населението". Но дори и в този сектор се чувства постоянен недостиг на торове и пестициди, тъй като те се внасят основно от чужбина.
Куба е доказала способността си да се справя с епидемиите, но за съжаление не може да се каже същото за нейната икономика и способността ѝ да доставя стоки от първа необходимост за своите граждани, пише още Ройтерс.
До този момент в страната са установени 396 заразени с COVID-19 и 11 смъртни случая вследствие на епидемията. Повечето от положителните проби са на хора, които са контактували с туристи от други държави.
Засега повечето предприятия, извън тези, свързани с туризма, продължават да работят. Но местното селско стопанство едва ли ще може да замести свиването на вноса, смятат икономистите.