Рекорден брой избиратели гласуваха днес за нов парламент в Южна Корея на фона на въведените в страната предпазни мерки във връзка с коронавирусната пандемия, предава БТА.

По данни на Централната избирателна комисия цитирана от телевизия KBS, за пръв път от 2004 г. избирателната активност е надхвърлила 60 на сто, достигайки 62.6% към 17:00 ч. местно време (11:00 ч. българско време).

Гласували са над 27.5 милиона от регистрираните близо 44 милиона избиратели.

Изборите преминаха под знака на мерките, въведени от Сеул във връзка с разпространението на новия коронавирус. Гражданите са задължени да идват в избирателните секции с предпазни маски и трябва да спазват дистанция от един метър помежду си на опашките за бюлетини и пред кабините с урни.

Преди да влезе в "тъчната стаичка", всеки е длъжен да дезинфекцира ръцете си и да сложи защитни ръкавици.

Бил Гейтс: Южна Корея е пример за подражание в борбата с COVID-19Показателно за напредъка на Южна Корея в битката с болестта е и това, че страната дейно подпомага други държави, на които предоставя тестове за коронавирус, добави Гейтс.


Секциите затвориха в 18:00 ч. местно време, а предварителните резултати от повечето окръзи се очаква да бъдат обявени още тази вечер.

Заради големия брой регистрирани партии бюлетините са дълги над 48 сантиметра и не могат да се обработват машинно, затова гласовете ще трябва да се броят на ръка.