Спадът в цените на петрола повлече надолу и пазарите

Азиатските пазари на акции се понижиха до двуседмични дъна днес, след като цените на петрола продължиха да вървят надолу, разкривайки сериозните глобални икономически поражения, причинени от здравната криза с коронавируса.
Изплашени инвеститори търсеха сигурността на държавните облигации, след като фючърсите на петрола от сорта брент паднаха във втори пореден ден до близо 20-годишен минимум вследствие на увеличаващото се свръхпредлагане на пазара.
Главозамайващият спад при петрола прогони инвеститорите и от акциите и вдъхна нови надежди на мечките на пазарите, които се подготвят за катастрофален срив в цените на активите, докато пандемията от COVID-19 руши световната икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.8%, докато японският Nikkei падна с 1.3%.
По-рано тази седмица майският контракт на щатския лек суров петрол (WTI) изпадна в отрицателна територия за първи път в историята. Освен опасенията относно огромното свръхпредлагане, анализатори твърдят, че сривът е отражение и на техническите ограничения, с които се сблъсква пазарът в реакцията си на подобни сътресения.
Цената на фючърсите на международния сорт брент падна под 20 долара за барел във вторник и за последно беше на ниво от 18.62 долара, губейки 3.7%. От началото на седмицата цената бележи спад от 33.7%.
Юнският контракт при WTI се търгуваше на цена от 12.78 долара за барел.
На Уолстрийт S&P 500 вчера изгуби 3.07%, докато технологичният Nasdaq Composite падна с 3.48%.
“Спадът в цените на петрола породи нови опасения относно пазара на акции. Вчера акциите на компании, като Amazon, които бяха считани за победители в света след коронавируса, поевтиняха. Това е притеснителен знак,” казва пред Ройтерс Наоя Ошикубо от Sumitomo Mitsui Trust Asset Management.
Акциите на Amazon вчера поевтиняха с 2.7%.
Нагласите за избягване на риска надделяха над новината, че Сенатът на САЩ вчера одобри единодушно пакет помощни средства на стойност 484 млрд. долара за щатската икономика и болници, пострадали от пандемията.
Губернаторите на около 6 американски щата вчера продължиха с плановете си за частично отваряне на местните икономики, но някои здравни ръководители предупредиха, че това може да доведе до нов скок в броя на случаите на коронавирус. Същите опасения имат и някои инвеститори.
След като трудностите около рестартирането на щатската икономика се очертаха, лихвите по щатските държавни облигации паднаха, като доходността по петгодишните книжа се понижи до ново рекордно ниско ниво.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, поскъпна до двуседмичен връх, тъй като инвеститорите излизаха от по-рисковите активи и се насочваха към най-ликвидната валута, докато в същото време поставиха под натиск свързаните с петрола валути, като норвежката крона и канадския долар.
Йената, която е считана за валута убежище, се задържа на ниво от 107.79 спрямо долара, докато швейцарският франк се търгува на близо петгодишен връх спрямо еврото при 1.05255.
Британският паунд ближе рани при 1.2287 спрямо долара, след като вчера падна с 1% заради липсата на яснота около брекзит.