Прогнозират рекорден спад на емигрантските преводи през 2020 г.
Емигрантските парични преводи през 2020 г. се очаква да отчетат спад от около 20% през настоящата година, се посочва в доклад на Световната банка. Причината за това е икономическата криза, предизвикана от пандемията от коронавируса COVID-19.
Прогнозните стойности на преводите към по-бедните държави ще достигнат 445 млрд. долара, което представлява понижение от 19.7 на сто спрямо година по-рано.
Проучванията сочат, че преводите от работещите към техните близки и роднини предоставят повече възможности за добра храна, образование и намаляване на детския труд.
Най-голям спад на преводите се очаква към Европа и Централна Азия (-27.5%), следвани от Субсахарска Африка (23.1%), Южна Азия (22.1%), Близкия Изток и Северна Африка (-19.6%), Латинска Америка и Карибите (-19.3%) и Източна Азия и Тихия океан (-13%).
През 2019 г. преводите в световен мащаб достигнаха рекордните 554 млрд. долара.
Прогнозираният спад, който би бил най-резкия в най-новата история, до голяма степен се дължи на намаляването на заплатите и заетостта на работниците мигранти, които са по-уязвими от загубата на заетост и доходи по време на икономическа криза в приемащата държава.
Въпреки понижението си от близо 20%, паричните преводи от емигрантите се очаква да станат все по-важен източник за финансиране в по-бедните държави, тъй като прогнозните чуждестранни инвестиции там ще отчетат дори по-голям спад – от около 35%.
През 2019 г. паричните преводи бяха по-големи от чуждестранните инвестиции.
През 2021 г. Световната банка очаква емигрантските пари да се възстановят частично и да нараснат с 5.6 процента до 470 млрд. долара. Предварителните прогнози за 2021 г. бяха за 597 млрд. долара.
Световната банка работи с държавите от Г-20, за да може да се намалят разходите по паричните преводи към по-бедните страни в света.
Средните разходи за изпращането на 200 долара по света днес възлизат на около 6.8%, което е малко по-малко спрямо данните от 2019 г. Най-висок е този разход, ако пращате пари към Африка – около 9%.