Строителите искат да отпадне забраната за работа между 14 и 16 ч.
Строителството е най-важният сектор, който след всяка рецесия извежда икономиките на пътя на развитието.
Около това мнение се обединиха на брифинг в Министерски съвет зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и представители на строителния бранш у нас.
„Върви ли строителството, върви всичко", заяви от своя страна Валентин Николов, изпълнителен директор на Строителната камара, и призова да не се спират проектите, които са в процес на изграждане, а напротив - да се създадат условия за създаване на още работа за бранша.
Той посочи, че това е мнението на всички техни колеги в Европа, като на видеоконференция вчера английските строители са посочили, че за да се излезе от икономическата криза, е необходимо „строително цунами“.
В Италия, например, се разработва програма за саниране на близо 1.2 млн. жилища, като се разчита, че тя ще осигури заетост на 430 000 души в страната.
Ние се намираме в много добра ситуация, тъй като имаме готови проекти за 3250 сгради на обща стойност 1.605 млрд. лв с ДДС, посочи Николов, но уточни, че изпълнението им трябва да става с помощта на нов подход.
Строителите предлагат да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може в работата да участват колкото се може повече фирми и хора, както и да се дефинира не обща цена на квадратен метър, а по дейности.
Браншът поиска и отпадане на наредбата за забрана на строителство в часовия пояс 14-16 часа, като изтъкна, че това не означава извършване на шумни дейности, а на боядисване, например. Строителите искат и изработването на ясни параметри за допустимите децибели шум.
Строителството е един от малкото сектори, който много бързо може да увеличи своя обем на работа, стига да има обекти и средства, каза още Николов, като допълни, че в него може да работи всеки, който иска да оцелява чрез труд, а не чрез подаяния.
Експертът заяви, че в сектора в момента са заети 200 000 души с потенциал броят им да расте. Към днешна дата между 20 и 25 хиляди работници са се завърнали от чужбина, искаме тези хора да останат тук, заяви още Николов.
Визията на кабинета да задържи тези 25 хиляди работници, които се върнаха от чужбина, е създаване на заетост в строителния бранш чрез увеличаване на обема на работа, посочи и зам.-министър Николай Нанков.
Държавата създава механизми, като програмата за саниране, ВиК проекти и други, чрез които да даде достатъчно работа и обекти на малкия и средния строителен бранш. Ускорени са разплащанията в сектора и се съдейства за получаване на нужните материали на строителите.
Строителното министерство подкрепя искането на строителната камара за отпадане на изискването за спиране на строителството в часовия пояс 14-16, но тази мярка трябва да бъде обсъдена и с други министерства, посочи Николай Нанков.