Най-невероятната графити творба, рисувана напоследък
Докато много улични художници избират изоставени сгради за платна на своите експлозивни шедьоври, холандският графити творец Ян Ис Де Ман върви по съвсем друг път.
Той реализира оживените си 3D картини за местни общности, които търсят връзка помежду си. Поставя си за цел да създаде проекти, чрез които „всеки може да се идентифицира“, като търси участието на жителите, които му ги възлагат.
Най-новият проект на Ян Ис Де Ман е причудлив стенопис на три стени върху жилищна сграда в Утрехт, Холандия. Художникът е подпомогнат от колегата си Deef Feed, с когото е съсобственик на татустудиото Blackbook Tattoos в центъра на града
„Познавам хората, които живеят на приземния етаж, много добре. От известно време искат стенопис от ръката ми. Те също така ми позволят да се чувствам свободен в избора на дизайн, стига да внесе нещо положително в техния квартал.
10 невероятни призрачни града в ИталияТе са били изоставени заради природни бедствия или урбанизация
Първата идея беше да нарисувам усмивка, защото вярвам, че хората стават по-щастливи, когато всеки ден виждат усмивка. Но тази идея беше твърде проста", казва творецът за BoredPanda
След като изучава платното си, той излиза с идеята за стенопис l'oeil - „визуални илюзии в изкуството, използвани за да подмамят окото да възприема рисуван детайл като триизмерен предмет“.
„Проучих формата на къщата и мястото, където се намира тя и изведнъж ми дойде идеята да направя огромен шкаф за книги," казва той.
Част от концепцията за 3D улично изкуство е да се включат жителите в артистичния процес: „Влязохме в общността, като помолихме хората да споделят любимите им книги и успяхме да съберем осем езика и култури заедно в едно и също понятие.
Всяка епоха, всяка култура, всеки език бяха добре дошли. Единственото правило, което създадох за участие в този арт проект, беше: без политически и религиозни книги,“ допълва художникът.
Отнема една седмица работа на пълен работен ден, за да се пренесе идеята върху стената на жилищната сграда. Най-предизвикателната част е първоначалното планиране на концепцията.