ФЕД: Преждевременното рестартиране може да удари икономика на САЩ
Преждевременното рестартиране на икономиката на Съединените щати може да доведе до големи икономически сривове в бъдеще, които могат да засегнат тежко икономиката на страната през следващата година, заяви във вторник президентът на Федералния резерв на Филаделфия Патрик Харкър.
Очаква се второто тримесечие да бъде "брутално болезнено" поради коронавирусната пандемия и последвалото спиране на икономиката, подчерта Харкър.
Той също така предупреди, че възстановяването на икономиката от коронавирусната криза може да изложи на уязвимост финансовата система в САЩ, като добави, че банките могат да се сблъскат с дългосрочни рискове в областта на недвижимите имоти, след като страната изглежда ще започне да се възстановява от слабата първа половина на годината.
"В дългосрочен план, разбира се, ще има възстановяване. Има една стара поговорка, че нарастващият прилив повдига всички лодки. Но в нашият случай това не може да се приложи", отбеляза централният банкер.
Междувременно президентът на Федералният резерв на Далас Робърт Каплан заяви, че централната банка ще настоява за повече фискални стимули в подкрепа на икономиката на САЩ на фона на коронавирусната криза.
Въпреки това той няма да подкрепи идеята за въвеждане на отрицателни лихвени ставки, тъй като "това ще се отрази на посредниците и на фондовете на паричния пазар", обясни Каплан в интервю за CNN.
Според него потребителските разходи в САЩ могат да бъдат засегнати негативно, ако равнището на безработица в страната се покачи между 8% и 10% в края на 2020 година, пише БНР.
Робърт Каплан също така заяви, че базираният в Тексас "Пермски басейн" ще понижи петролните добиви с един милион барела на ден, добавяйки, че "може да отнеме до края на 2021 година, за да се реши проблемът с излишните запаси на суров петрол в САЩ".