12 родителски грешки, които водят до финансови проблеми на децата
Родителите са склонни да се грижат за бъдещето на децата си, като това често ги кара да търсят най-универсалните методи на възпитание, които ще помогнат на тяхното потомство да изгради успешна кариера и да живее щастливо.
Но светът се променя и старите правила за успех вече не са ефективни, посочва Bright Side.
Изданието събира най-вредните родителски грешки, които е вероятно да създадат кариерни проблеми на децата им в бъдеще.
Авторът на тази статия е психолог, който включва примери от професионалната си практика, след като променя имената на клиентите си и някои от детайлите на техните истории.
1. Принуждавате детето да вземе решение относно бъдещата си кариера
Идеята, че човек трябва да се занимава с едно и също нещо през целия си живот, не е правилна. Някои съвременни професии дори не съществуват преди 10 години, а други вече са изчезнали.
От дете Макс обича компютрите, както и да научава как работят различни компютърни програми. Родителите му обаче смятат, че хобито му е вредно. В един момент той се записва на онлайн курсовете за тестване на софтуер и сега успешно развива своя потенциал в тази област.
37-годишната Лора работи като социолог в голяма консултантска компания, но след раждането на сина си тя не може да отделя толкова време на работата си, колкото преди. Тя обичаше фотографията и се завръща към страстта си по време на отпуска по майчинство.
Започва да прави необичайни снимки на детето си, а след това и фотосесии на децата на своите приятели и познати. След няколко години Лора отваря собствено фотостудио. Тя печели наравно със съпруга си и успешно балансира професионалния си живот с грижата за семейството.
2. Не позволявате на детето да прави грешки
Взискателният родител поставя все повече изисквания, докато детето расте - картините му не са достатъчно добри, леглото не е направено перфектно или не учи достатъчно усърдно.
Детето получава непрекъснати критики и тормоз, но няма възможност да поправи грешките си. Децата на перфектните родители или се превръщат в перфекционисти, или се превръщат в хора с ниска самооценка и липса на увереност. А както знаем, и двата изхода са лоши за бъдещата им кариера.
Майката на Ана винаги й казва: „Ти си толкова разхвърляна! Виж Мария, тя винаги е толкова подредена." Всички опити на Ана да подражава на Мария се провалят, а майка й, в крайна сметка, я критикува още повече.
Тя никога не й дава шанс да коригира поведението си и да се научи как да се справя с елементарни дейности. Ана е на 25 години и все още сравнява себе си с други хора. Излишно е да казваме, че тя никога не печели в това сравнение.
3. Учите детето да пести пари
Светът не спира и начините да печелите или спестяване пари от миналото е малко вероятно да проработят днес. Никой не знае какви умения ще ни трябват, за да оцелеем в новите икономически условия. Ето защо е важно да научим децата си да бъдат гъвкави и да се адаптират към промените, а не просто да пестят пари.
Дядото на Джесика е спестявал пари през целия си живот - „за всеки случай“. Но когато този „случай“ най-накрая идва, всичките му инвестиции са загубили своята стойност. Тази ситуация се случва пред очите на Джесика, докато тя расте, като сега жената очаква икономиката да се срине всеки момент. Най-добрата инвестиция за нея е тази в собствените й умения и знания.
4. Не позволявате на детето да изразява чувствата си
Понякога възрастните се опитват да убедят детето, че чувствата му са грешни. Натъртванията не болят, за да плачеш, да се ядосаш на хлапето, което те удря с играчка, е срамно, а да се чувстваш тъжен, дори ако имаш причина за това, е грешно.
Разбира се, родителите се опитват да заменят истинските чувства на детето си с по-„приемливи“, защото искат да го възпитат правилно. Но трябва да разберем, че едно от основните умения на „модерния” човек е способността му да разпознава и управлява своите чувства, емоции и нужди.
Кейт е на 37 години, но все още си спомня как майка й я кара да подари красивата си кукла на едно момиче. Тя казва: "Много е грешно да бъдеш толкова алчен и не бива да се ядосваш заради някаква глупава играчка."
Кейт никога не вижда отново куклата си. Освен това прекарва много време в това да се научи да казва „не“ на арогантни хора, включително на своя шеф, както и на колеги. И всеки път, когато отказва да направи нещо, Кейт се чувства виновна.
5. Не защитават детето си пред непознати
Всяко дете трябва да знае, че при всеки конфликт - независимо какво се случва, родителите му ще бъдат справедливи и няма да се доверят напълно на думите на учител, директор или съсед.
Когато родителите позволяват на децата си да отстояват себе си пред авторитетни хора, когато едно дете е готово да носи отговорност за собствените си действия, те им помагат да си изградят здравословно самочувствие и да развият чувство на отговорност за собствения си живот.
Маги е отгледана от баба си, която има любима фраза: „Но какво ще си помислят другите?“ Бабата обожава Маги и иска само най-доброто за нея, но непрекъснато я кара да се съобразява с общественото мнение. Маги все още не може сама да взема решения и дори когато избира десерт, тя моли приятелите си за мнението им.
6. Използвате успешни хора като пример
Всяко поколение си има свои герои, на които младите хора се опитват да подражават. През последните десетилетия историите за личния успех на заможни и влиятелни хора придобиха много широка гласност.
И макар да изглежда, че можем просто да последваме техния житейски път и да сме щастливи, нещата не работят така. В противен случай всички, които четат книгите на успелите, биха решили всичките си проблеми с парите.
Алекс обожава компютрите още от дете. Веднъж баща му му чете историята на Стив Джобс и оттогава този млад компютърен гений започва да събира цялата информация за Apple, която успява да да намери.
Когато идва време да избере университет, Алекс решава, че няма нужда от висше образование, защото Стив Джобс успява и без него. Но той, така или иначе, продължава образованието си, за да получи повишение. А днес се шегува: „Това, което е добро за Стив Джобс, е загуба на време за обикновения човек.“
7. Увличате ги във вашите битки
Няма нищо лошо децата да виждат родителите си тъжни от време на време. Но това носи вреда, когато се случва непрекъснато. В тази ситуация ролите в семейството се променят и детето се опитва да се превърне в опора за своите родители или вижда колко „ужасен“ е животът на възрастните, така че може да започне да се страхува да порасне.
Родителите на Сара спорят много. Тя трябва да слуша майка си, която се оплаква през цялото време колко труден е животът и как семейството им няма късмет, в сравнение с другите. Когато Сара навършва 17 години, тя отива в колеж и се мести в друг град, но трябва да работи усилено, за да спре да избягва по-успешните хора.
8. Не позволявате на детето да влиза в конфликти
Способността за взаимодействие с хората е може би едно от най-важните професионални умения. Но е важно да научите детето си не само да се сприятелява, но и да спори по здравословен начин.
Хората често са на различни мнения, има различни начини да изразяват емоциите си. И колкото по-рано разберем това, толкова по-лесна ще бъде комуникацията, включително бизнес взаимодействията.
Михаела се опитва да избягва конфликти през целия си живот. За нея е по-лесно да се съгласи с човек, отколкото да се забърка в спор, но този подход й носи повече вреда, отколкото полза.
Тя научава за активното слушане и решава да опита този подход в професионалния си живот. Тя е добра в изслушването, но в същото време може да изрази чувствата си, когато някой се опита да я използва. Хората намират този начин на комуникация в началото за странен, но след това конфликтите с колегите й стават по-продуктивни и водят до взаимноизгодни решения.
9. Не учат извън училище
Важно е да разграничите обучението в училище и научаването на нещо ново. Уроците и учебниците в училище може да изглеждат скучни, докато посещенията на музеи, театри и художествени галерии са чудесен начин да прекарате време със семейството и да разширите общата култура на вашето дете.
Авторът на тази статия винаги ще помни как дядо й я завел за първи път в музея по местна история. От този момент тя е голям фен на историята, обича да гледа документални филми и да пътува. Като бонус, всички тези знания често й помагат в професионалния й живот.
10. Не позволявате на детето да използва социални мрежи
Социалните мрежи са същите платформи за комуникация днес, каквито бяха нашите дворове и квартали за нас, когато бяхме деца. Децата ни могат бързо да научат различни полезни умения с помощта на компютърни програми, интегрирани в социалните мрежи.
Разбира се, родителите трябва да им напомнят правилата за онлайн сигурност, но лишаването на децата от това преживяване, всъщност, е жестоко.
Майката на 10-годишната Ария с изненада разбира, че дъщеря й се е научила да снима видеоклипове. Но тя е още по-изненадана, когато научава, че Ария се е научила да прави това с помощта на Tik-Tok. Сега създаването на кратки видеоклипове е тяхното семейно хоби.
11. Опитвате се да изградите силен характер у детето с помощта на спорт
Въпреки мнението, че спортът е добър за дисциплината и че изгражда силен характер, професионалните занимания са опасни както за физическото, така и за психическото здраве на детето, ако има прекалена конкуренция. Много малко хора стават шампиони, а треньорите често смятат останалите деца за маловажни.
В ранна възраст е доста трудно да се справим с тази несправедлива ситуация и детето може да развие ниска самооценка доста бързо. Освен това децата, които трябва да спрат да спортуват по някаква причина, често не знаят какво друго могат да правят с живота си.
Майката на Криси я записва на художествена гимнастика. Тя обаче наранява крака си и трябва да се откаже от мечтата си да стане олимпийска шампионка. В резултат на това тя не обръща достатъчно внимание на обучението в училище, чувства се като губеща и не може да разбере дълго време какво прави добре.
Днес тя учи за детски психолог и ще помага на родителите да избегват грешки при отглеждането на децата си.
12. Давате пари на детето за добри оценки
Все още има дебати по тази тема. Но нека да разгледаме ситуацията по друг начин: мислете за себе си като за потребител, който плаща все повече и повече за продукта или услугата, докато детето е доставчик, който получава пари и облаги. Звучи като лоша идея, не мислите ли?
Родителите на Александра решават да насърчат дъщеря си да учи повече, използвайки парите като стимул. Момичето се прибира у дома с добри оценки и изглежда, че експериментът работи. Но в един момент родителите й разбират, че тя си измисля истории за въображаемо заболяване и ги разказва на учителите си.
Тя дори лъже учителите си, казвайки, че родителите й я критикуват за лошите й оценки през цялото време. Разбира се, учителката съжалява „бедното момиче“ и малко повишава оценките й. След този инцидент родителите й спират да дават пари на Александра за добрите й оценки и решават да се консултират с детски психолог.