Цените на акциите продължават да растат в световен мащаб
Азиатските акции бележат ръст в девети пореден ден, а цените на петрола скочиха, тъй като вдигането на ограниченията в много страни подсили надеждите на инвеститорите за относително бързо възстановяване на световната икономика.
Пазарите бяха особено окуражени от данните за заетостта в САЩ от миналата седмица, които показаха изненадващ спад в новото на безработицата, което повиши индексите на Уолстрийт. Технологичният Nasdaq затвори на рекордно ниво вчера.
Световните финансови пазари пострадаха през март вследствие на опасенията на инвеститорите около краткосрочните и дългосрочните поражения върху световната икономика от страна на пандемията от коронавирус. Повечето индекси обаче вече се върнаха на нивата отпреди COVID-19.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна в девета поредна сесия, отчитайки най-дългата си печеливша серия от началото на 2018 г. За последно индексът бележеше ръст от 0.76%, достигайки тримесечен връх.
Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 скочи с 2.5%, докато китайските акции запазват позиции, като индексът на сините чипове CSI300 нараства с 0.4%. Хонконгският Hang Seng се повиши с 1.2%.
Японският Nikkei пък губи 0.5%.
“Добрата новина е, че всичко това показва, че усилията на централните банки да стабилизират пазарите сработиха,” казва пред Ройтерс Тай Ху, старши пазарен анализатор в J.P. Morgan Asset Management.
“Зад настоящото повишение стои вярата на инвеститорите, че най-лошото от тази рецесия е зад нас, с което ние сме съгласни. Въпреки това инвеститорите трябва да внимават за потенциални рискове.”
Според Тай “пътят към възстановяването” е все още дълъг, а вероятността от втора вълна на коронавируса не може да бъде отхвърлена.
Опасенията относно възобновеното напрежение между САЩ и Китай и ефектът от по-високата безработица и фалитите по света също натежават над икономическите перспективи.
Засега обаче инвеститорите смятат, че чашата с вода е наполовина пълна що се отнася до световната икономика.
Акциите на финансовите и автомобилните компании, както и тези от сектора на търговията на дребно и енергийния сектор, които пострадаха най-много по време на пандемията, водят световните индекси нагоре напоследък.
Вчера щатският индекс Dow Jones нарасна с 1.7%, S&P 500 се повиши с 1.20%, а технологичният Nasdaq Composite добави 1.13%.
Щатските индекси бяха подкрепени и от предприетия вчера ход от страна на Федералния резерв за облекчаване на изискванията по програмата за кредитиране на бизнеса, за да насърчи повече компании и банки да се включат.
Инвеститорите сега очакват допълнителна яснота относно паричната политика на САЩ, след края на двудневната среща на Фед в сряда.
На валутните пазари австралийският долар поскъпна до тримесечен връх от 0.7043 долара - след осем поредни повишения, но се сблъска с натиск за продажби на тези повишени нива.
Новозеландският долар пък скочи до четиримесечен връх.
Японската йена също се повиши с 0.2% - до 108.15 долара, еврото отстъпва леко до 1.1285 спрямо долара.
При суровините цената на щатския лек суров петрол нарасна с 1.28 долара, до 38.68 долара за барел, докато тази на брента се повиши с 1.13 долара, до 41.25 долара за барел.
Цените на златото бележат ръст след резкия спад преди това. Спот цената на метала за последно нарастваше с 0.1%, до 1 697.1 долара за тройунция.