Геополитиката и ръстът на новите случаи се намесиха на пазарите
Азиатските пазари на акции си поеха глътка въздух днес, след като повишението в броя на новите случаи на коронавирус предизвика увереността на пазарните участници в бързото икономическо възстановяване, дори и след като скокът в продажбите на дребно в САЩ за май счупи всички рекорди.
Геополитиката също се прокрадна на пазарите, след като Индия обяви, че 20 нейни войници са били убити при сблъсъци с китайски военни части по границата.
Северна Корея отхвърли предложението на Южна Корея да изпрати специални пратеници и обеща отново да изпрати военни части на границата.
Това бе достатъчно, за да вкара нотка на предпазливост на пазарите, като японският индекс Nikkei се понижи с 0.7%, след като вчера скочи с близо 5%, отчитайки най-големия си ръст о близо три месеца.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана без промяна, след като вчера нарасна с 2.8%.
E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат понижение от 0.2%, докато тези на EUROSTOXX 50 губят 0.1%.
Щатските индекси отчетоха сериозно представяне на Уолстройт вчера. Dow Jones затвори с повишение от 2.04%, докато S&P 500 нарасна с 1.90%, а технологичният Nasdaq се повиши с 1.75%.
Надеждите за възстановяване бяха подкрепени от изнесените данни, които показаха, че продажбите на дребно в САЩ скачат с рекордните 17.7% през май, възстановявайки повече от половината от изгубеното от предходните два месеца.
Администрацията на президента Доналд Тръмп също така подготвя инфраструктурен пакет на стойност до 1 трлн долара, който първоначално бе обещан преди повече от три години.
“Почти няма съмнения, че световната икономика формира дъно през април и е на път да отчете рекордно висок ръст през май и юни, което ще повиши БВП за третото тримесечие много над дъното от второто тримесечие,” казват икономисти от JPMorgan, цитирани от Ройтерс.
“Въпросите за продължителността на нанесените поражения обаче ще трябва да изчакат няколко месеца, преди да получат своя отговор.”
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл предупреди, че производството и заетостта ще останат доста под нивата си отпреди пандемията в дълъг период от време, така че има “логична вероятност” да е необходима още подкрепа.
Пазарните нагласи получиха допълнителна подкрепа от новината, че тестовете на евтин стероид са довели до намаляване смъртността сред най-тежко болните пациенти с COVID-19.
Въпреки това вирусът продължава да се разпространява, като заразата достигна рекордни нива в шест американски щата, а Пекин изпитва затруднения с овладяването на новото огнище в китайската столица.
Всички приказки за възстановяване отнеха част от блясъка от държавните облигации, където доходността по 30-годишните щатски държавни книжа нарасна до 1.53%, след като вчера записа най-голямото си повишение от повече от месец.
Това, от своя страна, помогна на доларовия индекс да запише лек ръст до 97.063.
Еврото отстъпи от достигнатия наскоро връх от 1.1422 спрямо долара и се търгува на ниво от 1.1266, докато щатската валута се разменя без промяна спрямо йената на ниво от 107.25.
На суровинните пазари златото се търгува на цена от 1 725 долара за тройунция, оставайки в рейнджа 1 670 – 1 764 долара от последните няколко седмици.
Цените на петрола се понижиха вследствие на увеличението на запасите на суровината в САЩ, след като вчера нараснаха с 3% след изявлението на Международната агенция по енергетика, която завиши прогнозата си за търсенето на петрола през 2020 г.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 59 цента, до 40.37 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол изгубиха 72 цента, до 38.38 долара за барел.