Търговията на Уолстрийт може да загрубее доста, след като в петък Dow Jones записа най-голямата си еднодневна загуба от 11 юни, което свали индекса на сините чипове до най-ниското му ниво от 26 май и поне временно разклати положителните нагласи на инвеститорите.

През последната седмица увеличението на дневния брой на новите случаи на коронавирус в няколко американски щати накара инвеститорите да преосмислят възходящия тренд, който повиши Dow Jones и S&P 500 с близо 35% от мартенските им дъна, а Nasdaq с над 40%.

САЩ отчете над 45 000 нови случая на COVID-19, което беше доста повече от предишния рекорд от 39 972.

Ръстът на случаите накара губернаторите на Тексас и Флорида да отменят част от мерките за отваряне на икономиките на двата щата.

За много инвеститори, с които са разговаряли от MarketWatch, перспективите за пазара започват и приключват с отслабването на епидемията - или поне със създаването на надеждни лекарства и ваксина.

Има обаче редица фактори, които имат потенциала да засилят волатилността на финансовите пазари през тази седмица и в началото на юли.

Разбира се, те са свързани основно с ефекта от пандемията, но и с редица въпроси, които могат да обезпокоят допълнително инвеститорите:

Увеличаващият се брой случаи на COVID-19

Надеждите за трайно икономическо възстановяване се крепят на способността на САЩ да се справи епидемията от коронавирус, макар че липсата на единни национални мерки прави крайния резултат несигурен, твърдят експерти.

Според Джейми Лий от MarketWatch ваксина за COVID-19 ще промени траекторията на пандемията, която уби близо 500 000 души по света, като ще позволи на икономиките да отворят напълно и на хората да се въpнат на работа и на училище.

Евентуална ваксина обаче може да не се окаже незабавна панацея, според анализатори в Bernstein, които казват, че “макар и да са оптимисти относно евентуална ваксина, не очакват първите ваксини да са като сребърни куршуми, които ще заличат пандемията.”

Икономически данни

Инвеститорите очакват данни за заетостта за САЩ, които този месец - заради Деня на зависимостта, ще бъдат публикувани в четвъртък. Данните за май показаха, че икономиката изненадващо е добавила 2.5 млн. работни места, което породи нови очаквания за голям скок тази седмица.

Осреднената прогноза на икономистите, участвали в проучване на MarketWatch, е за добавени 3 млн. работни места през юни и за спад на безработицата от 13.3 на 12%. Евентуални разочароващи резултати в четвъртък биха могли да шокират инвеститорите и да доведа до спад на пазара.

Ребалансиране в края на тримесечието

Пазарните участници прогнозират, че акции и облигации за милиарди долари ще сменят инвестиционните портфейли, тъй като инвеститорите се опитват да поддържат определени дялове акции и инструменти с фиксирана доходност в края на тримесечието или месеца.

Тези дялове обикновено са 60% акции и 40% облигации, но огромният интерес към акциите през тримесечието може да доведе до значително ребалансиране.

Според Браян Прайс от Commonwealth Financial Network пенсионните фондове ще излязат от акции на стойност над 75 млрд. долара през тази седмица. Според CNBC пък стойността на ребалансирането може да варира между и 76 млрд. долара.

Блокирани стимули

Допълнителните стимули от страна на правителството с цел подпомагането на малките компании и домакинствата се обсъжда в Конгреса, а анализатори прогнозират, че поредният пакет може да е налице в края на юли.

Министърът на финансите Стивън Мнучин даде индикации по-рано през месеца, че администрацията на Доналд Тръмп е отворена към предоставянето на още помощи, но има опасения, че няма достатъчен консенсус за това.

Според някои експерти, без допълнителна помощ скоро, икономиката и пазарът може също да блокират.

Преднината на Байдън

Социологическо проучване от миналата седмица показа, че номинираният за кандидат-президент от Демократическата партия Джо Байдън увеличава преднината си пред Тръмп.

Байдън е казвал, че ще вдигне корпоративния данък до 28%, отменяйки данъчните реформи на Тръмп от 2017 г. Според изчисления на Goldman Sachs подобна мярка ще намали печалбата на акция на компаниите от S&P 500 за 2021 г. от очакваните в момента 170 до 150 долара.

Според водещия по CNBC Джим Креймър разпродажбите на борсата миналата сряда са се дължали именно на Байдън.

Техническите показатели на пазара

Според Томи Килгор от MarketWatch пробив на техническо ниво при 10-годишните щатски държавни облигации не вещае нищо добро за възходящия тренд на пазара на акции.

Според него доходността по 10-годишните книжа е пробила под възходящата тренд линия, сваляйки я до 0.636%, което е най-ниското ниво от 14 май.

Този ход, според Дан Уантробски, технически анализатор в Janney Montgomery Scott, предполага, че възходящият тренд след дъното от началото на март е приключил.

“Този пробив предполага, че поредицата по-високи дъна от април насам е блокиран и можем да станем свидетели на по-ниски лихви в идните сесии, в комбинация с по-голямо отстъпление при акциите,” казва Уантробски.

Ниски обеми на търговия

По-късата седмица, заради националния празник на САЩ в петък, може да засили колебанията в цените на акциите, тъй като трейдърите обикновено се отправят по-рано на почивка.