Какви са средните лихви по ипотечните кредити в еврозоната?
В края на миналата седмица Хърватия и България се приближиха с още една крачка към еврозоната.
Двете държави бяха приети в т. нар. „чакалня“. Споразумението за участие на лева във ВМ II (Валутен механизъм II) се основава върху ангажимента на България да се присъедини едновременно към Банковия съюз и ВМ II.
Хърватия и България се надяват да станат 20-а и 21-а страна-членка, докато Румъния по всяка вероятност ще е номер 22.
И докато обещанията за запазване на валутния курс до влизането ни в еврозоната може и да не се спазят - поради възможността за ръст/спад в неговата стойност от +/-15% на годишна база, то едно нещо е сигурно - когато страната ни стане част от валутния съюз, лихвите по ипотечните кредити у нас би трябвало да са значително по-ниски от настоящите.
Дори и лихвите около 3%, а за сънародниците ни с по-високи доходи и доста по-ниски, тези нива са доста високи за всички страни-членки на еврозоната.
Ето какво показва проверка на екипа на Profit.bg на лихвите по ипотечните кредити в 19-страни на еврозоната:
Средните лихви за домакинствата към май 2020 г. са 1.44% спрямо рекордно ниските 1.39% през март, или преди пандемията от коронавирус да превземе света. 12 месеца по-рано лихвите бяха на ниво от 1.72 на сто, а към май 2018 г. те възлизаха на 1.83%.
Страни с по-високи лихви от средните за еврозоната
Най-скъпи са жилищните кредити в Ирландия (2.85%), следвани от Гърция (2.79%) и Латвия – 2.76%. Малко по-ниска е цената им в Малта (2.66%), както и в Естония (2.60%).
На доста по-добри нива, отколкото в България, могат да се финансират гражданите в Литва (2.32%) и Словения (2.29%). Кипър е 8-ата държава от 19-те членки на еврозоната, в която лихвите са над 2% (бел. ред. 2.08%).
Страни със средни лихви, възлизащи на под 2%
Три от държавите в еврозоната имат средни лихви по ипотечните кредити под 2%, но и над средните за 19-те държави-членки. Това са Нидерландия с 1.88%, Испания с 1.76 на сто и Белгия с 1.61%.
Страни с по-ниски лихви от средните за еврозоната
Ако искате да си купите ново жилище, то в Австрия (1.36%), Люксембург (1.35%), Италия (1.33%) и Германия (1.31%) можете да го направите със средни лихви от малко над 1.3%.
Да повторим – това са средни лихви за банковия пазар, като в зависимост от финансирането, доходите ви и самоучастието, те могат да са както по-ниски, така и по-високи.
По-евтин ресурс ползват във Франция (1.26%) и Словакия (1.18%), както и в Португалия (1.12%), която е с едни от най-ниските лихви в еврозоната.
Към май 2020 г. в еврозоната има само една държава, в която средните лихви са на ниво от под 1%. Именно това е една от основните причини за скъпите имоти във Финландия, както и в голяма част от изброените държави с ниски лихви по кредитите.
Имотите - нагоре или надолу? 6 довода в подкрепа на двете тезиКакво е вашето мнение по този въпрос?
Справка на Profit.bg сочи, че средните лихви във Финландия днес са на ниво от 0.82%.
Едно обаче е сигурно – подобни нива в България едва ли ще бъдат достигнати. По-вероятно е лихвите по кредитите след приемането ни в еврозоната да продължат нисходящия си темп, но с бавна скорост.
Дори и днес лихвите у нас са по-ниски от тези в Румъния, Турция, Унгария, Северна Македония и Сърбия.
Данните показват, че единствено в Словакия, присъединила се през 2009 г., лихвите по жилищните кредити за домакинствата са по-ниски от средните (1.18%), докато в останалите шест държави от последните седем присъединили се те са значително по-високи.