Как Германия изнесе урок по научна комуникация при справянето с COVID-19
В Германия, подобно на много други държави, имаше хора, които се съпротивляваха срещу наложените мерки и твърдяха, че Covid-19 е някаква измама. Страната обаче разполагаше и с редица видни учени, които общуваха редовно и открито с обществото. Това изигра огромна роля в потушаването на слуховете и дезинформацията, пише CNBC.
“Имаме страхотна образователна система и всеки има достъп до нея,” казва Денис Трауб, служител в технологичната сфера в Хамбург. “Смятам, че много хора изслушваха и двете страни и една от тези страни звучеше много по-разумно.”
От страната на науката, вирусологът Кристиян Дростен увеличава до милиони абонатите на своя подкаст “Das Coronavirus-Update” в първите дни на пандемията. Дростен в момента е култова личност в Германия, подобно на доктор Тони Фаучи в САЩ. Той не размива науката. Вместо това споделя сложни идеи по един достъпен начин и говори открито с обществото за аспектите на вируса, които не се разбират добре. Освен това, обществото получава редовно информация от (вече доста популярния) министър на здравеопазването Йенс Шпан, както и от германския канцлер Ангела Меркел.
Нещо повече, германците казват, че техните деца се образоват за коронавируса от популярни телевизионни предавания като “Die Sendung mit der Maus” (германският еквивалент на “Улица Сезам ”).
Германците казват, че насоките сега са ясни.
“Ако имате набор от правила, които са комуникирани добре, хората не се чувстват сякаш са сами,” казва Флориан Ото, германски предприемача в технологичната сфера, съосновател на стартъп компанията за разплащания Cedar. “Когато хората знаят какво да правят, се насърчават помежду си.”
Болниците не бяха претоварени
Болниците в Германия не бяха претоварени заради Covid-19. Това означаваше, че лекарите могат дори да лекуват пациенти от съседни страни, в това число Италия и Испания, откъдето бяха докарвани пациенти в критично състояние.
Как се случи това? През март болничната система на Германия започна да освобождава легла в интензивните отделения и да отлага плановите операции в очакване на прилив от пациенти с Covid-19. Много болници също така споделяха данни с федерален уебсайт, за да уточнят своите нужди във връзка с веригите по доставки. “На уебсайта в момента в реално време може да се видят всички свободно легла в интензивните отделения в Германия,” казва Никлас Риндторф, студент по медицина в Хайделбергския университет.
Германия също така построи допълнителни интензивни отделения за всеки случаи.
“След колапса на болниците в Северна Италия германското правителство увеличи капацитета в спешните отделения,” казва Уве Фрерс, предприемач от Берлин. “Това бе правилната стъпка, макар и този допълнителен капацитет в крайна сметка да се оказа ненужен.”
Някои експерти смятат, че високото качество на болничните грижи, полагани в интензивните отделения, както и фокусът върху тестването, са помогнали за намаляване на смъртността вследствие на болестта в страната. Германия е сред страните с най-много случаи на коронавирус, но смъртността е относително ниска в сравнение с други европейски държави. Някои експерти дори определят този феномен като “Германска аномалия.”
Подкрепа за психическото здраве
След като трябваше да си останат у дома, много германци бяха окуражени да спортуват на открито стига да спазват дистанция от останалите хора. Имаше също така координирани усилия за насърчаване на германците да поддържат връзка през Skype или Zoom, така че хората да не се чувстват самотни или изолирани.
“Имаше голяма кампания насочена към психическото здраве,” казва доктор Сандра Кампинг, психолог от Хамбург.
“Тук хората можеха дори и по време на карантината да излизат за разходка или за да покарат колело,” добавя Карлос Бараган, който работи в IT сферата в Германия.
Достъп до лекари
Германия е известна с развитата си мрежа от семейни лекари, които обикновено са първата точка на контакт за достъпа до здравеопазване.
“Бариера за достъп до висококачествен лекар е много ниска,” казва Кристиян Диркс, адвокат от Берлин. “Вземането на болничен също е много лесно, а и можете да излезете от работа, за да отидете на лекар.”
По тази причина, местни хора твърдят, че гражданите са имали достъп до рутинни прегледи и до консултация, ако имат симптоми на Covid-19. В някои случаи са съветвани да си стоят у дома, докато други с по-сериозни симптоми са били изпращани в болница. Това може би е помогнало на германците да действат по правилния начин.
Ефектът Меркел
Независимо дали подкрепят политиката й или не, много германци споделят мнението, че Меркел действа правилно по време на пандемията. Меркел, която е учен по образование, предоставяше на обществото базирана на данни своевременна информация и когато бе възможно се позоваваше на онези с повече опит от нея.
Тя не е известна точно със своята съпричастност, която може да бъде отличителен белег на добрите научни комуникатори, но пък компенсира това по други начини. Риндторф отбелязва, че тя разполага с точно определен вид от нещото, което германците наричат “Sachlichkeit,” или обективност. Риндтоф, който е живял в САЩ, твърди, че много германци се гордеят с това, че боравят изключително много с факти и са предпазливи, така че нейният подход резонира с тях.
Какво мина добре
Отделните провинции сами вземаха решения
В Германия, федералното правителство и отделните провинции не винаги имаха съгласие относно следващите стъпки по време на пандемията. В някои отношения тази липса на съгласуваност не е от полза. Според някои хора обаче това е възможност да се споделят научените уроци:
“Федералната система на Германия предоставя на отделните провинции много висока степен на свобода по отношение на избора на начини за преодоляване на кризата,” казва Фрерс. “От една страна това е добре, защото те се учат една от друга, а от друга е съществено важно, когато трябва да се вземат бързи решения в по-големи мащаби.”
Увеличаване на тестовете
Германия е считана за лидер сред повечето от останалите европейски държави, когато става въпрос за тестването.
“Ние сме много добри в тестването, защото имаме централизирана, но въпреки това координирана, система за тестване,” казва Кристиян Ангермайер, предприемач и инвеститор от Германия. “Почти от самото начало, ние имахме масово тестване.”
Приложения за проследяване на контактни лица
Когато Германия пусна приложението за проследяване на контактни лица, на име Corona-Warn-App, над 15 милиона души се регистрираха.
Здравните власти информираха, че приложенията са разработвани, така че да се запази поверителността, но след това стана ясно, че никоя система не е идеална. Потребителите на устройства с Android първо трябва да включат местоположението си, което пък би могло да позволи на Google да следи движението им. Въпреки това Германия възприе проследяването и тестването отрано, което може би имаше принос към успешното справяне с болестта.
Финансова подкрепа
За облекчаването на стреса и безпокойството помогна и фактът, че много германци не се страхуваха, че ще изгубят работата си, казва експертът по психическо здраве Кампинг. Ако дадена компания изпитваше затруднение, има програма, която позволява служителите да получат голям процент от своята заплата, вместо да бъдат уволнявани. Идеята е, че вместо работодателите да съкращават служители, работниците могат да кандидатстват за помощи за безработица, а правителството субсидира тези работодатели директно.
Около 10 милиона германци са се възползвали от програмата на име “Kurzabeit”, според Propublica.
Някои обаче твърдят, че големите корпорации са се справили по-добре, отколкото малкия бизнес.
“По мое мнение, малкият и средния бизнес, който също е важен в Германия, бе оставен на заден план заради липсата на лоби, за разлика от големите корпорации,” казва Фрерс. Програмите пък не покриват всички: Отчита се ръста на безработицата в Германия, която може да нарасне с още при допълнително увеличение на случаите на Covid-19.
Какво можеше да е по-добре
Недостиг на маски и прилагане на мерки
В първите дни на пандемията някои Германци твърдят, че си е било предизвикателство човек да се сдобие с маска. Проблемът бе толкова сериозен, че група лекари дори позираха голи в началото на април, за да привлекат вниманието с липсата на защитни материали. Идеята бе да покажат на обществото колко уязвими са без защита.
Като реакция много германци се организираха, за да направят сами маски. Сега маските са налични в цяла Германия на ниски цени.
Друг въпрос, който изникна наскоро, бе дали да бъде задължително носенето на маски в супермаркетите. По въпроса има известни дебати, но някои лекари твърдят, че политиците трябва да подкрепят мярката. “Има достатъчно научни доказателства за предаването на болестта на закрити пространства,” казва ендокринологът Харалд Шнайдер. “Убеден съм, че имаме нужда от строги мерки.”
Слухове и конспиративни теории
Германия може и да реагира на COVID-19 по начин, на които много държави биха завидели, но въпреки в това в страната също имаше доста конспиративни теории. Групи протестиращи се мобилизираха, за да споделят безпочвени слухове и дезинформация. Някои от тях обвиняваха Бил Гейтс в това, че цели принудителна ваксинация на населението, докато други взеха на прицел Меркел.
Популярният вирусолог Дростен получаваше смъртни заплахи и бе обвинен в това че сее страх относно коронавируса. “За много германци аз съм злодеят, който осакатява икономиката,” заяви Дростен пред Guardian.
Проблеми с облекчаване на мерките
Налагането на блокада в Германия може би беше по-лесно, отколкото излизането от нея.
Някои граждани не бяха особено изложени на вируса и се питаха дали мерките не са прекалено строги. След като страната реши да отвори отново, някои провинции се втурнаха да вдигат мерките по-бързо от други. Междувременно, избухването на нови огнища в няколко региона накара страната да започне отново да налага ограничения.