Цената на златото с нови рекорди днес, доближи 2 000 долара
Цената на златото скочи до нови рекордни върхове преди мащабите на поскъпването да предизвикат прибиране на печалби, което оскъпи долара и му помогна да се отдалечи от двегодишните си дъна и също така ограничи ранния ръст при акциите.
Златото поскъпваше с близо 40 долара за деня, като цената достигна 1 980 долара за тройунция, след което последва вълна от разпродажби и тя падна до 1 947 долара.
Цената на метала все още бележи ръст от над 130 долара за малко повече от седмица, тъй като инвеститорите залагат, че Федералният резерв ще потвърди настоящата си политика на срещата тази седмица и вероятно ще даде индикации, че ще толерира по-висока инфлация в дългосрочен план.
Отстъплението при златото отне част от устрема на акциите, но въпреки това азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.8%, информира Ройтерс.
Японският Nikkei добави 0.3%, докато индексът на китайските сини чипове CSI300 нарасна с 0.6%.
E-Mini фючърсите на S&P 500 бележат повишение от 0.1%, докато тези на EUROSTOXX 50 и FTSE отчитат ръст от по 0.4%.
Dow Jones приключи вчерашната сесия с повишение от 0.43%, докато S&P 500 нарасна с 0.74%, а технологичният Nasdaq затвори с 1.67% нагоре.
В основата на този ръст отново бяха технологичните компании, тъй като инвеститорите залагаха на положителни финансови отчети през тази седмица. Анализатори също така отбелязаха, че поевтиняващият долар е нещо положително за акциите, тъй като над 40% от печалните на компаниите от S&P 500 идват от чужбина.
Имаше известни надежди, че ще се стигне до удължаване на стимулите в САЩ, след като републиканците ускориха темповете по финализиране на детайлите около предложения пакет на стойност 1 трлн. долара преди програмата за увеличените помощи за безработица да изтече в петък.
Предложението може да включва намаляване на помощите от 600 на 200 долара, което би било голям удар за домакинствата и за покупателната способност.
Много хора се нуждаят отчаяно от помощта, предвид факта, че 30 милиона американци са без работа, а щатите затягат социалните ограничения отново - тенденция, която се отрази негативно и на долара.
Доларът поевтинява почти срещу всички валути в последните дни, като доларовият индекс се понижи до двуседмично от 93.416 преди да се стабилизира при 93.793.
Еврото се търгуваше срещу 1.1735 долара, след като поскъпна до най-високото си ниво при 1.1781, докато щатската валута поевтиня до най-ниското си ниво спрямо швейцарския франк от средата на 2015 г.
Историята бе сходна и при японската йена, като доларът падна до 4-месечно дъно от 105.10 йени, а за последно се търгуваше на ниво от 105.55.
Обръщането на тренда при долара, в комбинация с несигурността около COVID-19 и преобладаващата отрицателна реална доходност при облигациите, „подпали“ скъпоценните метали.
Среброто поскъпна до 26.16 долара за тройунция, което бе най-високото ниво от април 2013 г. Стойността на метала е нараснала с над 30% за последните седем сесии.
Цените на петрола също изглежда се облагодетелстваха от поевтиняващия долар, но ръстът бе ограничен заради опасенията относно търсенето, тъй като страните налагат ограничения за пътуване.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 5 цента до 43.46 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха със 7 цента до 41.53 долара за барел.