Детокс, барчета и натурална козметика: 8 популярни неща, които ни вредят
Все повече хора са загрижени за здравето и екологията.
Благодарение на това, в живота ни се появиха много нови полезни продукти и навици.
Например, редовната детоксикация на тялото, носенето на дрехи от изкуствена, а не от естествена кожа и други.
Но наистина ли всички тези новости са толкова полезни, колкото смятаме, че са те?
Bright Side разглежда отблизо някои от привидно полезните навици, които се появиха в живота ни не толкова отдавна, за да открие какви опасности или вреди могат да ни причинят.
Детокс диети
Детокс (или детоксикация) е широко разпространен тип краткосрочна диета, която в има за цел да премахне токсините от тялото. Звучи обещаващо, особено като се има предвид, че много известни личности я използват.
Но истината е, че тялото е експерт в борбата с вредните вещества и всъщност няма нужда от допълнителна помощ. Освен това ползите от детоксикацията не са доказани научно.
Много детокс диети включват големи количества меки храни, като картофено пюре, коктейли и детокс шейкове, докато храносмилателната ни система се нуждае от фибри за нормалното й функциониране. Ограничавайки консумацията на фибри, ние пречим на организма.
Освен това, подобни диети могат да доведат до различни здравословни проблеми в дългосрочен план, като опасно ниска кръвна захар. Затова не забравяйте да се консултирате с вашия лекар, преди да започнете всякакъв вид детокс диета.
Здравословни протеинови барчета
Много диетолози и фитнес треньори препоръчват да замените шоколадовите барчета с органични протеинови, които не съдържат глутен. Някои протеинови барове обаче съдържат също толкова (ако не и повече) захар от типичните десерти.
Ето защо винаги трябва да четете състава, в противен случай рискувате да погълнете голяма порция захар и други вредни съставки, като наситени мазнини, вместо да си осигурите здравословна закуска.
Прекомерна консумация на вода
Отвсякъде ни се повтаря, че трябва да консумираме повече вода. Но прекомерната консумация на вода - също както й приема й в минимални количества, може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Един от тях е ниска концентрация на натрий в кръвта. Тя възниква, когато тялото получава повече вода, отколкото бъбреците могат да обработят.
И докато много диетолози препоръчват да пиете около два литра вода на ден, имайте предвид, че няма точна формула - зависи от много фактори, като възраст, пол, ниво на физическа активност и т.н.
Продукти с активен въглен
Тенденцията за употреба на продукти, съдържащи активен въглен, започна да набира популярност преди няколко години. Този вид неща обаче не само не са здравословни, но всъщност са и опасни.
Активният въглен премахва вредните вещества от тялото, но влияе неблагоприятно върху чревната микрофлора поради абсорбиращото му действие. Освен това намалява ефективността на приеманите лекарства във времето, което означава, че носи вреди вместо ползи.
Трябва да имаме предвид, че въгленът само почиства червата и е безполезен в борбата с вредните вещества, натрупани през годините в други части на тялото.
Освежители за въздух
Повечето освежители за въздух съдържат летливи органични съединения, като етери, алкохол, формалдехид и други. Всички те влияят негативно на здравето - от увеличаване на риска от развитие на астма при децата до главоболие и алергии.
Ето защо проветряването е много по-добра опция от използването на освежители за въздух.
Хартиени чаши вместо пластмасови
Днес, поради бързо нарастващия брой пластмасови отпадъци, все повече хора избират хартиени чаши пред пластмасовите. Този подход обаче крие и някои опасности.
Всяка година 6.5 милиона дървета се изсичат за производството на чаши за кафе, докато използваната за това енергия е достатъчна за захранване на 54 000 домове годишно. Освен това хартиените чаши са покрити с полиетиленово фолио, което ги прави неподходящи за по-нататъшно рециклиране.
Натурална козметика
Въпреки че повечето от нас свързват естествената козметика с екологичност и надеждност, тя може да навреди на здравето ни. В повечето държави по света понятието „натурален“ не е регулирано от закона и под това име често се продава козметика, съдържаща опасни синтетични съставки и токсични химикали с високо съдържание на тежки метали.
Ако искате да си купите наистина натурална и здравословна козметика, обърнете внимание на артикулите със символа „органичен“ върху тях. Такива продукти подлежат на по-строг контрол и гарантират, че не съдържат вредни вещества и съединения.
В същото време, не забравяйте, че дори тези продукти могат да съдържат естествени алергени, така че не забравяйте внимателно да проучите състава им.
Изкуствена кожа
В наши дни все повече марки предпочитат да не използват естествена кожа, предпочитайки изкуствената. Въпреки че за производството на последната не се използват животински продукти, то е по-вредно за околната среда.
Изкуствената кожа, всъщност, е изработена от пластмаса и фабриките, които я произвеждат, отделят големи количества токсични отпадъци в околната среда. Освен това облеклото от изкуствена кожа не издържа толкова дълго и в повечето случаи не може да се рециклира.