На 30 август Уорън Бъфет навърши 90 години. Легендарният инвеститор, известен още като „Оракула от Омаха“, в момента е шестият най-богат човек в света с лично състояние, оценявано на 82.6 млрд. долара.

За разлика от това на някои други мегамилиардери, състоянието на Уорън Бъфет бележи спад от началото на годината, намалявайки с 6.6 млрд. долара вследствие на борсовите пазари и икономиката, която изпитва затруднения заради ефектите от пандемията от коронавирус.

Акциите на неговата компания Berkshire Hathaway поевтиняват с около 3.5% от началото на годината, което понижи състоянието му. То се сви допълнително и през юли, когато той дари 2.9 млрд. долара за благотворителност.

Въпреки че е един от най-богатите хора в света, Бъфет е известен и с това, че е много пестелив и не притежава огромни имения, яхти и суперавтомобили.

Например, въпреки своите милиарди, Бъфет казва, че закусва в McDonald’s всеки ден (и не харчи по повече от 3.17 долара), а години наред използва стар телефон, докато най-накрая не си купи iPhone 11 през февруари (Berkshire притежава близо 5.9% от Apple).

И така, как един от най-известните милиардери в света харчи своето състояние?

Имоти

Бъфет е казвал, че “никога не е имал голямо желание да притежава много къщи, различни други придобивки и повече от една кола.” Затова не е изненадващо, че той все още живее в къщата с площ от 600 кв. м, която купува за едва 31 500 долара в Омаха, Небраска, през 1958 г. (Продажната цена на имота днес би била около 285 000 долара.)

Бъфет дори работеше от дома си по време на пандемията.

От Wealth-X оценяват къщата му с 5 спални на 1 млн. долара. В писмо до акционерите на Berkshire Hathaway от 2010 г. Бъфет нарича дома си “третата най-добра инвестиция, която някога е правил” след двата му брака.

Преди време Бъфет имаше и втори имот. През 1971 г. милиардерът купува имение на брега в Лагуна бийч, Калифорния, за 150 000 долара (или приблизително 976 500 днешни долара), което продава през 2018 г. за 7.5 млн. долара. Имението с площ от близо 350 кв. м има шест спални и няколко тераси с изглед към Тихия океан.

Транспорт

През 2014 г. милиардерът си купи нов Cadillac XTS - луксозен седан с базова цена около 46 000 долара. Бъфет, всъщност, сменя стария си автомобил Cadillac DTS от 2006 г., след като неговата дъщеря Сузи го убеждава, че се излага, като кара по-стара кола. (Година по-късно той продава стария си Cadillac на търг за 122 500 долара, които дарява за благотворителност.)

Предпочитанията на Бъфет към марката Cadillac вероятно са свързани с факта, че Berkshire Hathaway притежава 5.2-процентен дял в компанията майка General Motors.

Първият човек в света с лично състояние от над 200 млрд. долараЛичното състояние на Джеф Безос, което е основно под формата на акции на Amazon, скочи значително в последните години, заедно с ръста в цената на книжата на компанията

Ако оставим автомобилите настрана, Бъфет преди време беше казал, че едно от малкото луксозни неща, които притежава е, частен самолет, защото това му спестява много време.

Преди повече от две десетилетия Бъфет купува Bombardier Challenger 600 - луксозен реактивен самолет, който струва 32 млн. долара и който по-късно кръщава “Незаменимият.”

След това - през 1998 г., Berkshire Hathaway купува компанията за частни самолети NetJets, която позволява на клиентите да купуват акции от частни самолети за споделено ползване. Бъфет също е клиент на NetJets, а от Wealth-X причисляват към активите му и “частичната му собственост” на частен самолет за бизнес цели Cessna Citation XLS.

От компанията оценяват дела му в този самолет на 700 000 долара. (Нов самолет Cessna Citation XLS може да струва 13 млн. долара)

Филантропска дейност

Като един от създателите на инициативата The Giving Pledge, заедно с Бил и Мелинда Гейтс, Бъфет е пример за благотворителна дейност сред милиардерите.

Инициативата стартира през 2010 г., като към нея вече са се присъединили над 200 богаташи, сред които милиардерите Илон Мъск, Марк Закърбърг и Маккензи Скот (бившата съпруга на Джеф Безос). Подобно на Бъфет, те са обещали приживе да дарят по-голяма част от богатството си за благотворителност.

От 2006 г. насам Бъфет е дарил над 37 млрд. долара. През юли той направи поредното дарение в размер на 2.9 млрд. долара (което представлява 15.9 млн. акции от клас Б на Berkshire Hathaway).

То беше поделено между фондацията на Бил и Мелинда Гейтс и четири други благотворителни организации, близки до семейството на Бъфет.

Всичко останало

Близо 99% от състоянието на Бъфет произхожда от дела му в Berkshire Hathaway, като от Wealth-X оцениха дела му в компанията на 82.8 млрд. долара по-рано през месеца.

10 правила, които превърнаха Уорън Бъфет в милиардерСъстоянието на Уорън Бъфет може и да се оценява на десетки милиарди долари, но той все още живее простичко, а неговите стратегии за инвестиране и натрупване на богатство също не са от най-сложните

Макар че Berkshire има акции в най-различни компании, Бъфет има и лични дялове.

Според Wealth-X Бъфет притежава акции за около 30 млн. долара в U.S. Bancorp, както и дял на стойност 19.5 млн. долара в имотния тръст Seritage Growth Properties. Личният му дял в Wells Fargo пък се оценява на 45 млн. долара към 13 август.

Освен това, според Wealth-X, Бъфет притежава и акции за около 1 млрд. вследствие на “предишни заплати, бонуси, инвестиции, дивиденти и борсови сделки.”

В продължение на близо три десетилетия Бъфет получава една и съща годишна заплата — 100 000 долара, за ролята си на председател и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, тъй като основна част от богатството му идва от неговия дял в компанията.