Петте водещи китайски банки отчитат най-големия спад в печалбите за последното десетилетие и се подготвят за силен ръст на лошите кредити в резултат на кризата, предизвикана от COVID-19, пише CNBC.

През последната седмица Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China и Bank of Communications публикуваха отчетите си за първото полугодие на 2020 г.

И петте трезора регистрират поне с 10% по-слаб финансов резултат, в сравнение със същия период на миналата година. Основната причина за това е заделянето на провизии за покриване загубите от лоши кредити - нещо, което в момента правят повечето банки по света.

Китайските трезори, които са на първо място в света по размер на активите, бяха изпратени "на фронтовата линия" в борбата с последствията от кризата.

Правителството в Пекин призова финансовите институции да "жертват" 1.5 трилиона юана, или около 220 милиарда щатски долара, в подкрепа на бизнеса и домакинствата под формата на преференциални лихви по кредитите, предоговаряне на съществуващите задължения и отлагане на част от дължимите вноски.

Китайската икономика, която попадна първа под ударите на пандемията от COVID-19, вече показва признаци на възстановяване, но според прогнозите на Международния валутен фонд брутният вътрешен продукт на страната ще се повиши само с 1% тази година. Това би било най-слабото повишение от 40 години насам.

За банковия сектор обаче най-тежката фаза от кризата може би все още предстои, смятат експертите, цитирани от CNBC. Според тях реалният ефект ще стане ясен чак след изтичането на мораториума върху лихвените плащания - през март 2021 г.

Анализаторите на Morgan Stanley отбелязват, че средните по размер банки в Китай се представят по-добре от финансовите гиганти. Оперативната печалба в този сегмент нараства с между 8% и 27% за първото полугодие, докато в групата на седемте най-големи трезора ръстът е в границите от 2% до 6%.

Борсовият индекс FTSE China A 600 Banks, който следи представянето на акциите на големите и средните банки в Поднебесната империя, бележи спад от близо 9% от началото на тази година.

За същия период от време широкият бенчмарк FTSE China A 600, който включва компании от всички сектори на икономиката, се повишава с близо 18 на сто.