Офшорната вятърна енергия може да захранва всеки британски дом до 2030 г.
Великобритания гласува огромно доверие в способността на офшорната вятърна енергия да оглави похода на света по пътя към премахване на зависимостта му от изкопаемите горива.
Премиерът Борис Джонсън заяви, че в рамките на десетилетие Великобритания ще генерира достатъчно електричество от офшорни вятърни ферми, което да захранва всеки дом в страната.
Британското правителство също така обяви нова цел, според която плаващите офшорни вятърни ферми ще генерират 40 гигаватa електроенергия до 2030 г. Това е над 15 пъти повече от електроенергията, която се генерира от плаващите вятърни ферми в световен мащаб в момента.
Правителството обеща да отдели 160 млн. паунда (207 млн. долара) за обновяването на пристанищата и инфраструктурата.
Великобритания трябва да излезе по-зелена от пандемията от коронавирус, за да може да ускори прогреса към поставената цел за достигане на нулеви емисии през до 2050 г., каза още Джонсън.
Инвестициите в офшорни вятърни ферми скачат до 35 млрд. долара през първата половина на годината, което е три пъти повече, в сравнение със същия период година по-рано и доста над цялата им стойност за 2019 г., според Bloomberg New Energy Finance.
Това компенсира повече от достатъчно спада в инвестициите в слънчева и вятърна енергия, както и добива на биомаса.
През първото полугодие са взети инвестиционни решения за 28 плаващи вятърни ферми, в това число в Нидерландия, Тайван, Великобритания и Франция. В Китай също се забелязва ръст на инвестициите в тази сфера.
Изграждането на офшорни вятърни ферми струва близо два пъти повече от тези на сушата, но те генерират много повече електроенергия, казва пред CNN Business Том Едуардс от британската консултантска компания Cornwall Insight.
Това е така, защото самите вятърни турбини могат да бъдат много по-големи, което им дава възможност да улавят повече вятър и при по-ниски скорости.
Едуардс очаква разходите за изграждането им да намалеят с времето.
Дори и BP - една от най-големите петролни компании в света, навлиза на пазара на офшорна вятърна енергия. Миналия месец компанията обяви инвестиция в размер на 1.1 млрд. долара в щатски проекти, които имат потенциала да захранват над 2 милиона жилища в САЩ.
Поредният признак за ентусиазма на инвеститорите в сектора беше, че в петък пазарната капитализация на NextEra Energy - най-голямата компания за възобновяеми енергийни източници в САЩ, за кратко надхвърли тази на петролния гигант Exxon Mobil.
Базираната във Флорида NextEra Energy определя себе си като най-големия генератор на вятърна и слънчева енергия в света.
В свой доклад от миналата година Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че офшорните вятърни турбини могат да генерират достатъчно електричество за захранването на всеки дом и компания на Земята, въпреки че в момента допринасят с по-малко от 1% от електроенергията, генерирана в световен мащаб.
Таргетът на британското правителство да генерира 40 гигавата електроенергия от офшорни вятърни ферми до 2030 г., макар и амбициозен, е може би необходим, предвид факта, че според някои консултанти са необходими 75 гигавата от офшорна вятърна енергия за постигането на нетни нулеви емисии на въглероден диоксид до 2050 г.
Това е така, защото електрифицирането на системите за отопление и транспорт, които са от съществено значение за бъдещето с ниски емисии, ще включва удвояване на търсенето на електричество.
Най-голямата опасност за амбициите на Великобритания за 2050 г. идва от газовото отопление, което в момента поддържа 30 милиона домове, училища и болници топли. Природният газ създава по-малко вредни емисии от въглищата, но тежката зависимост на Великобритания от синьото гориво е считана за неустойчива.