Apple изведе Nasdaq до най-голямото му повишение от месец
Азиатските акции поевтиняват днес, въпреки повишенията на Уолстрийт от вчера, след като следпразничният ръст на китайските пазари изгуби инерция. Въпреки това технологичният сектор и оптимизмът около стимулите в САЩ се очаква да продължат да подкрепят пазарните нагласи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI премина в отрицателна територия и губи 0.09%.
Още в началото на днешната сесия индексът Shanghai Composite се понижи с 0.5%, ограничавайки ръста си от предходните два дни след цялата седмица почивни дни в Китай. Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.3%.
Сутрешната търговия в Хонконг бе отменена заради предупреждение за наближаващ тайфун към града.
В Япония индексът Nikkei отстъпва с 0.2%.
Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 бе единственият светъл лъч в региона днес, нараствайки с 1%.
На Уолстрийт вчера технологичният Nasdaq Composite записа най-голямото си еднодневно повишение от месец, скачайки с 2.56%. Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.88%, а S&P 500 затвори с 1.64% нагоре.
Щатският долар се търгуваше близо до триседмично дъно, а златото остана под триседмичния си връх, в условията на възобновения апетит към по-рискови активи.
Доларовият индекс днес нараства с 0.15%, след като през американската сесия отчете понижение.
Apple бе в основата на ръста на Уолстрийт вчера. Акциите на компанията поскъпнаха с 6.4% преди очакваното по-късно днес представяне на новите модели iPhone. Повишението при Amazon бе от 4.8% преди търговската кампания Prime Day тази седмица.
Инвеститорите пък очакват финансовите резултати на щатските банки, като JPMorgan JPM.N и Citigroup дават началото на отчетния сезон днес. По-късно през седмица предстоят и резултатите на Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo и Morgan Stanley.
Инвеститорите продължават да следят преговорите за нови стимули в САЩ, както и напрежението между Пекин и Вашингтон, след като Белият дом осъществи продажбата на оръжие на Тайван.
Този ход преди изборите в САЩ вероятно ще разгневи Китай, която счита Тайван за отцепила се провинция.
Инвеститорите също така следят ръста в броя на случаите на коронавирус в световен мащаб, след като британският премиер Борис Джонсън вчера обяви нова система на ограничения в част от Англия. Британският парламент ще гласува предложенията днес.
Златото поевтинява с 0.35%, до 1 915.36 долара за тройунция.
На енергийните пазари цените на петрола се понижиха след края на форсмажорните обстоятелства в най-голямото петролно поле на Либия, приключването на стачката на норвежките петролни работници и възстановяването на производството в САЩ след урагана Делта.
В азиатската сесия цената на брента се повишава с минималните 0.05% до 41.71 долара за барел. Повишението при щатския лек суров петрол е същото до 39.41 долара за барел.