Пътуващи от цял свят си купуват фалшиви отрицателни тестове за COVID-19
Тъй като коронавирусът продължава да се разпространява по света с повече от 51 милиона случая и 1.27 милиона починали в световен мащаб към днешна дата, много страни изискват отрицателни резултати от PCR тест за COVID-19, за да допуснат пътуващите на територията си.
А пътниците, нетърпеливи да се върнат към обичайния си ритъм на пътуване, си купуват фалшиви тестове, според The Washington Post.
След като пътник се регистрира за полет от Париж до Адис Абеба през септември с помощта на фалшиви документи, френски служители откриват, че подправените тестове се продават на летище Шарл де Гол за 150 до 300 евро, според Асошиейтед прес.
Миналата седмица са арестувани седем души, всеки от които е изправен пред угрозата да получи пет години затвор плюс глоба от 375 000 евро, ако бъде осъден.
Англичанин пък признава пред Lancashire Telegraph колко лесно е да се сдобиеш с отрицателни резултати от фалшиви тестове: просто се променят името, датата на раждане и датата на тестване.
„Изтегляте имейла, променяте го и след това го отпечатвате“, казва мъжът, избрал да бъде анонимен. Той използва тази система, за да лети до Пакистан.
Lancashire Telegraph съобщава още, че фалшивата документация се продава за около 200 долара в Бранфорд и за около 65 долара в Блекбърн.
Тенденцията за фалшифициране на PCR тестове е забелязана и в Южното полукълбо миналата седмица, когато четирима бразилски туристи влязоха в затвора, след като фалшифицирали датата на тестовете си за COVID-19, за да посетят архипелага Фернандо де Нороня.
По целия свят властите търсят начин да пресекат тази тенденция. Например, Хаваите приемат резултати само от одобрени лаборатории, като те трябва да бъдат изпратени в цифров формат.
Междувременно, United Airlines и Cathay Pacific Airways използват ново приложение - CommonPass, което в момента е в пробна версия, за централизиране на здравни данни, лабораторни резултати и данни за ваксинации.
Според USA Today към момента резултатите от фалшиви тестове изглежда не са толкова често срещани в Съединените щати поради широкия достъп до тестове за COVID-19.
Проблемите там обаче са свързани с фалшиви сайтове, създадени за кражба на лична информация.