8 знака, че сте израснали в токсично семейство
Истерии, безпокойство, криене на емоциите и ниско самочувствие - за съжаление, някои родители успяват да предадат всички тези негативни качества на децата си.
Егоизмът и безразличието към чувствата на децата оказват огромно влияние върху тях в детството. В резултат на това децата стават самокритични, чувстват се безпомощни и имат проблеми в социалния си живот.
Познавайки причините за нашите страхове и безпокойство, можем да ги излекуваме и да подобрим живота си.
Ето 8 знака, които говорят за това, че сте израснали в токсично семейство:
1. Страхувате се от манипулация
Доста често се случва токсичните семейства да използват манипулация, за да контролират останалите. Ежедневно това поведение не е нормално и се превръща в емоционално насилие. Това може да ви направи по-малко доверчиви към хората около вас и да ви попречи да имате връзки.
2. Имате затруднения със социалните взаимодействия и доверието на другите
Когато някой е отгледан в напрегната атмосфера, с манипулации и психически натиск, това оставя своя отпечатък. Някои родители не дават на детето си необходимата подкрепа, а при други животът ги кара да бъдат винаги нащрек.
В един момент става трудно човек да се отърси от чувството, че постоянно трябва да е в това състояние. В крайна сметка, може да имате затруднения с доверието към други хора и отварянето ви към тях.
3. Трудно се справяте с провала
Децата, отглеждани в токсична среда, се чувстват не достатъчно добри или дори безполезни. Обикновено те са израснали с родители, поставящи прекомерни изисквания, които ги обвиняват, ако не отговарят на очакванията им. Така те развиват ниско самочувствие, а най-малката грешка или неуспех може да ги изплаши и да доведе до истерия.
4. Липсва чувството за самоидентичност
Ако връзката между детето и родителите е била насилствена, тогава детето може да има проблеми с вътрешния си свят, идентичността и самочувствието си. Това води до негативни ефекти, като тревожност и дори депресия.
5. Самокритикувате се
Ниското самочувствие, създадено от токсични родители, кара детето да се чувства глупаво, недостойно и незаслужаващо да получи нещо по-добро. Във всичко, което тези деца правят, те се критикуват и се колебаят.
Те са приели, че са по-лоши от другите, това ги кара да страдат психически, но не могат да променят ситуацията, тъй като не получават необходимата психическа подкрепа.
6. Поставяте емоциите си на последно място
Вербално или физически малтретираните родители пренебрегват емоциите на децата си. Освен това, ако децата се опитат да изразят емоциите си, може да последва малтретиране от страна на семейството.
В резултат на това децата свикват да крият своята болка, негодувание и гняв. По-нататък в живота си те биха могли да започнат да дават приоритет на емоциите на другите над своите.
7. Винаги се чувствате безпомощно дете
Токсичните родители отказват да признаят детето си за възрастен. Без значение на колко години е то, продължават да се отнасят с тях като с безпомощно бебе. Те искат да контролират и командват и ако се сблъскат с някаква съпротива, ще накарат детето си да се чувства виновно.
8. Чувствате постоянна тревожност
Децата, които идват от токсични семейства, често страдат от тревожни разстройства. Това се случва поради нестабилност в семейството, психическо и физическо малтретиране и липса на сигурност. Децата с тревожност изпитват затруднения с концентрацията и може да са раздразнителни, неспокойни, притеснени и напрегнати.