Със сигурност много хора вече са чували за кетогенната диета, известна още като „кето“. Макар че доби популярност наскоро, тя съществува от 20-те години на миналия век.

Тогава тя е следвана не с цел сваляне на килограми, а за лечение на деца с епилепсия. И все пак, това не попречи на така наречените "диетолози гурута" да я използват за продажба на книги и програми за отслабване.

Тази изключително нисковъглехидратна диета се фокусира главно върху храни с високо съдържание на мазнини. Подобно на диетата на Аткинс, кето диетата може да помогне на човек да отслабне, като постави тялото си в метаболитно състояние, наречено кетоза.

Но безопасно ли е? Вижте какви опасности крие тя.

Повишен глад

Придържането към диета е трудно. Придържането към диета, която не позволява въглехидрати, е още по-трудно. Изследванията показват, че повече от половината от хората, опитали кето диетата, са се отказали през първата седмица. На всичкото отгоре те са склонни да качат повече килограми, отколкото първоначално са загубили.

Промени в настроението

Хората, които са следвали диетата, се оплакват от промени в настроението. Опитът да се пребориш с апетита и да си гладен, дори след като ядеш, е тежък. Кето диетата може да доведе до ниска кръвна захар, което предизвиква паниката в мозъка и води до депресия и тревожност.

Кетоацидоза

Кетоацидозата се появява, когато кетозата е прекалена. След като кетозата се натрупа в кръвния поток, тя може да стане киселинна, което да доведе до кома или смърт.

Намаляване на приема на натрий

Тук приемът на сол е до минимум, а натрият е полезен за нашите тела. Помага на мускулите ни да се свиват и за регулирането на течностите. Следването на кето диетата може да доведе до крампи, ниска енергия и усещане за замъгленост.

Слаб имунитет

Част от здравата имунна система е здравословното хранене. Храните, богати на омега-3 мазнини, като плодове и пълнозърнести, за съжаление, не са част от тази диета. Това поставя имунната система в риск и нарушава баланса на добрите и лошите бактерии в тялото.

Лош дъх

След като тялото разгради храни с високо съдържание на мазнини от кето диетата, то ги превръща в кетонни тела - съединения, като ацетон и ацетооцетна киселина. Тялото, естествено, ще се опита да балансира и излишните кетони, в крайна сметка, ще бъдат издишани, причинявайки миризлив дъх.

Въпреки че това не е опасен страничен ефект, той е отрицателен.

Висок холестерол

Холестеролът се намира в мазнините в кръвта. Наличието на висок холестерол може да увеличи риска от сърдечни заболявания. Кето диетата акцентира върху храни с високо съдържание на мазнини, като протеини и млечни продукти, и може да доведе до висок холестерол, когато се прекали с тях.

Нередовна менструация

Наличието на здравословен нормален менструален цикъл е знак, че тялото ви функционира правилно. Това също така дава на женското тяло хормони, които го поддържат здраво. Жените, които бързо отслабват с диетата, могат да имат нередовен цикъл, които да доведе до депресия и безпокойство.

Проблеми със стомаха

Факт е, но диетата е свързана с диария и запек. Невъзможността да ядете храни, пълни с фибри, като плодове, зърнени храни и боб, причинява запек. От друга страна, богатите на мазнини храни, като млечни продукти, месо и масла, понякога причиняват диария.

Ниска енергия

Много хора посочват, че са се чувствали отпаднали, когато са започнали кето диетата. Тялото се нуждае от време, за да се адаптира към загубата на въглехидрати. Чувството на мудност и умора през първите няколко седмици от новата диета не е добър начин да започнете промяна в начина на живот. Това може да обезсърчи спазващите я и да ги накара да ядат прекомерно.

Ниска кръвна захар

Въглехидратите са важна част от нашата хранителна пирамида. Те трябва да бъдат основният източник на енергия на тялото в здравословна, балансирана диета. Диетата може да е опасна за хора с ниска кръвна захар, тъй като е доказано, че въглехидратите помагат да се контролират нивата на кръвната захар.

Камъни в бъбреците

Тъй като диетата е с ниско съдържание на въглехидрати и мазнини, преработеното месо съставлява голяма част от нея. Когато тялото ви преработва протеини, това повишава киселинността и калция в урината ви, подпомагайки развитието на камъни в бъбреците.