Големи състезания, проведени при екстремни метеорологични условия
В спорта професионалистите са символ на физическа сила, на концентрация, полагат непосилни за обикновения човек усилия и то пред погледите на хиляди, понякога милиони зрители.
Но има случаи, в които спортистите трябва да се борят не само с противника или с рекордите. Защото времето се превръща в основен фактор в състезанието.
Вижте някои случаи, в които професионалните спортисти се състезават в студ, непосилна жега, ураганни ветрове и други.
Зимни олимпийски игри 2014 г. в Сочи
Зимните олимпийци са свикнали да се борят със студа, техните спортове често се практикуват на ниски температури. Но необикновено топлото време на игрите в Сочи през 2014 г. промени плановете на много спортисти.
Температурата беше 20 градуса, което ги накара да сменят екипите си, а някои дори използваха сняг, за да се охладят. Ски скоковете пък бяха отменени.
Зимните олимпийски игри през 2018 г. в Пьончан
На противоположния край на спектъра са минусовите температури и вятърът в Пьончан, Южна Корея. Няколко състезания по ски, слалом и сноуборд са или прекъснати, или отложени поради ветрове до 65 км/ч.
Спортистите не успяват да запазят контрол по време на скокове, тъй като са понесени от вятъра.
US Open през 2018 г.
Горещите и влажни условия изтощиха тенисистите на втория ден от Откритото първенство на САЩ през 2018 г. в Ню Йорк. Екстремните горещини през август достигнаха 36 градуса с 50% влажност, а реалното усещане на кортовете е за над 38 градуса.
Американската тенис асоциация за първи път въведе „политика на екстремни жеги“ в мачовете на мъжете, в която играчите получиха 10-минутни почивки след третия сет. Новак Джокович и Мартон Фучович използваха почивката си по време на мача, за да седнат в ледени бани и да се опитат да се охладят.
Петима играчи бяха принудени да се оттеглят от мачове заради жегата.
Тур дьо Франс 2019 г.
Курсът на Тур дьо Франс се променя всяка година, като 21-те различни части, или „етапи“, превеждат състезателите през различни терени на Франция. Всяка година състезателите се борят с трудна планинска част, а етап 19 през 2019 г. беше през Алпите покрай Col d'Iseran - най-високия павиран планински проход в Европа.
Последната част обаче беше отменена, след като мощна лятна буря причини кални свлачища по трасето.
Световно първенство по футбол 2017 г.
Комари и мухи са главните виновници за трудното провеждане на футболните мачове от Световното първенство през 2017 г. По време на мач от група G между Англия и Тунис във Волгоград, Русия, играчите са обливани с високоефективен репелент преди играта и на полувремето, но въпреки всичко не остават пощадени от рояк комари.
В борбата се включват и хеликоптери, които пръскат с пестициди два дни преди играта, а на зрителите по изключение е позволено да внасят спрейове против комари.
Летни олимпийски игри в Атланта 1996 г.
По принцип летните олимпийски игри се отличават с високи градуси, но в Атланта през 1996 г, температурата е над 38 градуса. За да осигурят условия, организаторите инвестират над един милион долара само за защита на конете от жегата по време на конни събития, включително инсталиране на мощни вентилатори за водна мъгла.
Що се отнася до хората, изкуствената настилка на хокейното поле трябва да се охлажда с вода, която се превръщаше в пара.
Мондиал 2014 г.
За разлика от много други спортни състезания по телевизията, футболните мачове нямат почивки, включително реклами или таймаути. Това означава, че спортистите играят без прекъсване 45 минути. Тази липса на почивка и хидратация представлява риск за спортистите, особено при екстремно време.
Едва през 2014 г. в Бразилия наложиха първата официална почивка за вода на Световното първенство. Рефер определи таймаут за играчите на САЩ и Португалия в 39-ата минута на мача, защото жегата беше 29 градуса с 80% влажност.
По-късно в турнира, по време на мача на Мексико срещу Холандия, официалните власти обявиха първите в историята триминутни охлаждащи паузи в Световната купа, тъй като температурите достигнаха до 38 градуса.
Australian Open 2018 г.
С температури над 38 градуса в Мелбърн, температурите на корта се покачват до 60 градуса по време на мача от втория кръг на Откритото първенство на Австралия между Гаел Монфис и Новак Джокович през 2018 г.
Играта продължи, въпреки опасностите от топлинно изтощение и топлинен удар. На следващия ден френската състезателка Ализе Корнет рухна от жегата в играта срещу Елиз Мертенс, но завърши мача, въпреки бруталните условия.
Уимбълдън 2001 г.
Дъждовете на Уимбълдън през 2001 г. променят хода на турнира, който е спечелен от хърватина Горан Иванишевич. В полуфиналния мач срещу британеца Тим Хенман Иванишевич изостава, но проливен дъжд принуждава състезанието да бъде спряно до събота, след което се възобновява на следващия ден.
Това забавяне позволи на Иванишевич да се възстанови и да спечели място на финалите. През 2009 г. инсталират прибиращ се покрив, за да осуетят всякакви бъдещи интервенции.