Най-скъпите градове в света за чуждестранни служители през 2020 г.
Хонконг за пореден път беше определен за най-скъпия град за живот за чуждестранни служители.
Финансовият център запазва челното си място в публикуваната тази седмица класация на ECA International, въпреки че пандемията от коронавирус и политическото напрежение оказаха влияние върху наемите в града.
Токио (2), New York (3) и Женева (4) също запазват местата си от миналогодишната класация.
Цюрих (5) и Лондон (6) се изкачват в подреждането тази година, след като поскъпващите евро и британски паунд са повишили разходите за живот на чуждестраните служители в тези два града.
Междувременно, Тел Авив (7), Сеул, (8), Сан Франциско (9) и Йокохама, отчитат застой или спад в разходите за живот през годината.
“Разходите в Хонконг са високи в много от категориите, които вземаме предвид в нашето проучване, но изключително високите жилищни разходи изкачват града до първото място,” казва Лий Куейн, регионален директор за Азия в ECA International.
“Високите жилищни разходи се запазват, въпреки че някои имотни цени се понижиха в последната година, в отговор на спада в търсенето заради пандемията и продължаващата политическа несигурност,” допълва той.
Ежегодната класация на ECA International сравнява цените на ежедневни стоки и услуги, в това число храна, транспорт и комунални услуги, в 208 града в 121 страни по света в периода от септември до септември.
Промените в тазгодишната класация се дължат основно на валутни колебания вследствие на пандемията от коронавирус, която се отразява на покупателната способност на работещите в чужбина.
Поскъпващите евро, паунд и австралийски долар са повишили разходите за живот във всеки от съответните пазари.
“С поскъпването на еврото и паунда тази година, разходите за живот на много чуждестранни служители се увеличиха,” казва Куейн.
“Тези фактори също така изкачиха големи европейски градове в класацията, като Лондон вече е шестото най-скъпо място в света, Париж се изкачва с 10 места - до 29-о, а Виена и Мюнхен влизат в Топ 50.”
Междувременно, поевтиняването на някои азиатски валути, в това число на тайландския бат, виетнамския донг и индийската рупия, понижава значително разходите за живот на чуждестранните служители във всяка от тези страни. Мумбай пада с 34 места в класацията до 94-а позиция.
“Мумбай, който е най-скъпият град в Индия, бележи най-голямо пропадане в класацията в Азия поради комбинация от евтина рупия и по-ниски наеми на пазара на имоти за чуждестранни служители,” казва Куейн.
Зависими от петрола страни, като Бразилия, Русия и Венецуела, също отстъпват по-назад в подреждането заради понижението в цените на петрола и обезценяването на местните валути, което свали разходите за живот на работещите в тях чужденци.