Новината за разширяването на стимулите в САЩ подкрепи пазарите

Борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион стартираха днешната търговска сесия разнопосочно.
По повечето позиции обаче преобладават позитивните нагласи, подкрепени от новината за разширяването на икономическите стимули в Съединените щати.
Американският конгрес взе решение да увеличи размера на еднократната помощ за физическите лица от 600 на 2000 долара. Предстои мярката да бъде гласувана и в Сената.
Днес на борсата в Токио Nikkei 225 бележи ръст от 2.7% до нов 30-годишен връх, а в Австралия S&P/ASX 200 добави около половин процент към стойността си спрямо вчерашншите нива.
Хонконгският Hang Seng се повишава с 0.9 на сто, а в Южна Корея KOSPI регистрира ръст от 0.2 на сто.
В континентален Китай преобладават негативните нагласи, като водещият индекс Shanghai Composite отстъпва с 0.5 на сто.
Новината за разширяването на стимулите оказа подкрепа и на американските индекси, като вчера Dow Jones Industrial Average достигна нов рекорд от 30 403.97 пункта.
Споразумението за брекзит, подписано между Европейския съюз и Великобритания миналата седмица, както и стартът на масовата ваксинация срещу COVID-19 в Европа също допринасят за оптимизма на пазарите.
На стоковите пазари петролът регистрира третото си повишение в последните четири сесии на фона на очакванията за по-бързо възстановяване на глобалното търсене.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари поскъпват с 0.7% - до ниво от близо 48 долара за барел, а тези на сорта брент бележат ръст от 0.6% до 51.21 долара за барел.
На валутните пазари щатският долар загуби позиции на фона на новината за разширяването на пакета от икономически стимули в САЩ. Оптимизмът на пазарите повишава интереса към рисковите активи, което се отразява негативно на американската валута.
Еврото тази сутрин бележи ръст от 0.2% до ниво от 1.2237 долара, а японската йена поскъпна до ниво от 103.71 спрямо "зелените пари".
На пазара на криптовалутите биткойнът тази сутрин отстъпва с 2.5%, след като вчера достигна нов рекорд и за първи път в историята си се повиши над 27 000 долара.
В момента много инвеститори виждат в дигиталната валута инструмент за защита срещу инфлацията, на фона на масовото "печатане" на пари от страна на централните банки.
Това е една от основните причини за рязкото ѝ поскъпване. Биткойнът добави близо 35% към стойността си от началото на декември.