Азиатските акции поскъпват до нови рекордни нива в началото на седмицата
Азиатските пазари на акции възобновиха възхода си днес вследствие на надеждите на инвеститорите, в крайна сметка, ваксините да осигурят ръст на икономиката в световен мащаб, въпреки че евентуалното затягане на мерките срещу коронавируса в Токио свали японския индекс от 30-годишния му връх.
След слабото начало на деня азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.8% - до ново рекордно високо ниво.
Южнокорейският KOSPI се повиши с 2% също до нов рекорден максимум, като ръстът беше предвождан от акциите на производителите на чипове и автопроизводителите. Междувременно, индексът на китайските сини чипове добави 0.3%.
E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 запазват позиция, докосвайки ново рекордно ниво. Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 остават без промяна, докато тези на британския FTSE нараснаха с 0.4%.
Инвеститорите все още разчитат на централните банки да продължат да поддържат ниски лихви, докато ваксините помогнат за съживяване на световната икономика, въпреки че голяма част от този оптимизъм вече е отчетен на пазарите, а вирусът продължава да се разпространява.
Японският Nikkei изтри ръста си от по-рано през деня и губи 0.4%, след като премиерът Йошихиде Суга потвърди, че правителството обмисля да обяви извънредно положение в Токио и три префектури около японската столица.
Инвеститорите също така следят отблизо изборите за две места от щата Джорджия, които ще определят кой ще контролира Сената в Конгреса на САЩ.
Ако републиканците спечелят едното или и двете места, те ще запазят крехко мнозинство в Сената и ще могат да блокират някои от решенията на новоизбрания президент Джо Байдън.
“Ако демократите спечелят и двете места, новоизбраният вицепрезидент Камала Харис ще бъде ключовият избор, който ще даде на партията си контрол над Белия дом и Конгреса,” отбелязват през Ройтерс анализатори от CBA.
Очакваният по-късно днес протокол от последната среща на Федералния резерв на САЩ би трябвало да даде по-подробна представа относно намеренията на централната банка на САЩ.
Инвеститорите също така очакват множество данни за производството в световен мащаб, които ще покажат как се справя индустрията с разпространението на коронавируса.
Китайската фабрична дейност продължава да се ускорява през декември, въпреки че индексът на икономическата активност (PMI) в страната беше по-слаб от очакваното.
Фабричната дейност в Япония се стабализира за първи път от две години през декември, докато Тайван бележи ръст по този показател.
В петък се очакват данните за неселскостопанската заетост в САЩ, като прогнозите са за средно увеличение на заетостта със скромните 100 000.
Анализатори от Barclays прогнозират спад в броя на новите работни места с 50 000, което би било шок за пазарните надежди за бързо възстановяване.
Подобен спад би подложил Фед на допълнителен натиск за облекчаване на паричната политика, което би било поредното бреме за долара, който вече се огъва под тежестта на огромните бюджетни и търговски дефицити на САЩ.
Доларовият индекс за последно беше на ниво от 89.704, недалеч от достигнатото наскоро 2.5-годишно дъно от 89.515. Индексът изгуби близо 7% през 2020 г.
Еврото поскъпна отново до 1.2252 долара, след като се сблъска с прибиране на печалби в края на миналата седмица, когато достигна най-високото си ниво от началото на 2018 г. при 1.2309 спрямо долара. Еврото поскъпна с близо 9% през 2020 г.
Доларът поевтиня до 103.02 спрямо йената и изглежда е застрашен да тества ключовата подкрепа при 102.55. Паундът поскъпна до 1.3690 долара, което беше най-високото ниво от средата на 2018 г.
При криптовалутите биткойнът се стабилизира при 33 102 долара, след като преди това поскъпна до рекордните 34 800 долара.
Поевтиняването на долара оказа подкрепа на цените на златото, която нарасна с 1%, до 1 917 долара за троуйунция.
Цените на петрола се стабилизираха след няколко месеца на солиден ръст, като тази на брента се сблъска със съпротива при 52.50 долара за барел. Въпреки поскъпването, брентът поевтиня с 21.5% за годината, а щатският лек суров петрол (WTI) изгуби 20.5%.
Днес фючърсите на брента поскъпват с 36 центаь до 52.16 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол бележат ръст от 32 цента до 48.84 долара за барел.