Бъдещето на финансовите услуги - несигурно след сделката за брекзит
Великобритания официално напусна търговския блок на Европейския съюз на 31 декември, с което започна нова ера в отношенията между страната и ЕС.
След продължили месеци преговори, новите правила за търговия бяха окончателно договорени дни преди крайния срок.
В документа, който е над 1 200 страници, обаче се споменават много малко финансовите услуги – сектор, който допринася със 7% към британската икономика и с 10% към данъчните постъпления на страната.
Един по-конкретен въпрос, който беше породен, е клирингът на деноминираните в евро деривативни инструменти.
Размерът на европейския пазар на деривативни инструменти надхвърли 680 трлн. евро през 2019 г., а по-голяма част от клиринговата част в Европа става на базирани в Лондон борси, като LCH.
Европейският орган за ценни книжа и пазари се съгласи да удължи настоящите клирингови договорки за тези деривативни инструменти до 22 юни, с което предостави допълнително време на базираните в ЕС институции да намалят зависимостта си от базирани във Великобритания клирингови къщи.
Преди това от органа посочваха, че искат търговията с деноминираните в евро деривати да се случва само в ЕС или някъде с “еквиваленти” регулации.
Еквиваленти правила
Двете страни се ангажираха с предоставянето на меморандум за разбирателство в рамките на 12 седмици, който ще разясни допълнително тези еквиваленти правила. Те са особено важни за финансовата индустрия, тъй като дават възможност на базираните във Великобритания компании да продават услуги в Европа, стига правилата да не се разминават значително от тези в Брюксел.
“Изглежда има общо съгласие, че финансовата стабилност е прекалено важна, за да бъде поставена под риск“, казва пред CNBC Дъглас Флинт, председател на Standard Life Aberdeen.
“През последните четири години и половина се води дискусия за взаимното признаване или еквивалентност, така че ще е необходим нов подход от страна на Великобритания и ЕС, за да се споразумеят по това какво е важно и как инфраструктурата може да продължи да действа,” допълва той.
Настоящото споразумение позволява ЕС да оттегли правилата за еквивалентност за британските институции само с 30 дни предизвестие, като Великобрирания няма право да оспорва това решене.
“Европа винаги е била защитно настроена срещу външни доставчици, така че когато Великобритания е считана за външен доставчик, ще трябва да се задоволи с това, което й се предоставя,” казва пред CNBC Саймън Глийсън, партньор в Clifford Chance. “По тази причина регулаторната реакция трябва да е в резултат на сътрудничество между националните регулатори.”
Подходът засега е „на парче“ и на временна двустранна основа. Например, Италия обяви в неделя, че позволява на британските финансови компании да продължат да действат по същия начин в страната за още шест месеца.
Това, че всеки отделен регулаторен орган прави свои договорки също усложнява нещата. Много базирани във Великобритания банки преместиха част от служителите си, покриващи пазарите в Нидерландия, Франция, Испания и Германия на континента, докато тези, покриващи Италианския и Скандинавските пазари, останаха във Великобритания.
Липсата на способността за свободна търговия след брекзит също така означава, че времето, в което финансовите консултанти можеха да пътуват от и до Европа по работа, приключи.
Това принуди много високопоставени ръководители да се преместят в други европейски центрове, като Франкфурт и Париж, като френската столица привлича с перспективите за по-ниски данъци върху доходите.
През октомври от Erns & Young изчислиха, че общият брой на работните места в сферата на финансовите услуги, които са напуснали Великобритания след референдума за брекзит, е малко над 7 500. Броят е доста по-малък от мрачните сценарии за стотици хиляди изгубени работни места, които някои мозъчни тръстове прогнозираха през 2016 г.
Що се отнася до подготвеността на банките, председателят на NatWest Хауърд Дейвис казва пред CNBC, че фокусираните върху Великобритания банки са били подготвени до голяма степен за “твърд” брекзит, като създават подразделения на континента, но “това, за което не могат да се подготвят, е несигурността, която продължава.”
В дългосрочен план играчите от индустрията са положително настроени относно съдбата на Лондон като световен финансов център.
Дейвис от Natwest смята, че в обозримо бъдеще Лондон ще остане най-големият финансов център в Европа, но степента, в която ще може да запази дейността си в ЕС, ще зависи от новите договорки по отношение на регулаторната среда и еквивалентността.”
Бившият британски министър на търговията и настоящ старши съветник в Covington Франсис Мод споделя неговото мнение.
“Лондон не е просто европейски финансов център, а и световен. Смята, се, че този въпрос ще бъде разрешен прагматично с регулаторните органи”, казва той пред CNBC. “Това не е краят на една история, а началото на различна история.”