Крадливи маймуни знаят срещу кои вещи ще получат най-голям откуп
Маймуните в храма Улувату на остров Бали не се шегуват.
Дългоопашатите макаци, които скитат из древната забележителност, са известни с това, че нагло крадат вещи от неподозиращи туристи и ги задържат, докато не им бъде предоставена храна като откуп.
Учени са установили, че маймуните също така разполагат с уменията да преценяват кои неща са най-ценни за техните жертви и използват тази информация, за да максимизират печалбите си, пише The Guardian.
Проницателните макаци предпочитат да крадат предмети, които хората е най-вероятно да разменят срещу храна, като електронни устройства, вместо предмети, за които на туристите не им пука особено, като фиби или празни чантички от камери, казва доктор Жан Батист-Лека, преподавател във факултета по психология на Университета Летбридж в Канада и основен автор на проучването.
Мобилните телефони, портфейлите и очилата с диоптър са сред ценните предмети, които маймуните се стремят да откраднат. “Тези маймуни са се превърнали в експерти в отмъкването им от разсеяни туристи, които не са слушали препоръките на служителите в храма да държат ценните неща в затворени с цип чанти,” казва Лека.
След като в продължение на над 273 дни заснемали общуването между животните и посетителите на храма, учените открили, че макаците настояват за по-добра награда, като повече храна срещу по-ценните предмети, които са отмъкнали.
Пазарлъкът между маймуна крадец, турист и служителите на храма често продължавал по няколко минути. Най-дългият период, преди да бъде върнат откраднат предмет, бил 25 минути, от които 17 минути преговори. За предметите, които не са толкова ценни, маймуните се спазарявали успешно, като приемали по-малка награда.
За разлика от много предишни проучвания, които са разглеждали подобно поведение, макаците в индуисткия храм Улувату са свободни и не са наблюдавани в лабораторна среда.
Кражбите и преговорите са израз на културен интелект от страна на маймуните, казва Лека. “Този тип поведение е социално и се поддържа от поколения маймуни поне от 30 години в тази популация.”
Служителите на храна Улувато улесняват общуването между маймуните и туристите, но контролът над животните на много други места по света си е предизвикателство.
Мародерстващите маймуни са известни с това, че създават проблеми из цяла Индия, като ядат от реколтата на фермерите, нахлуват в домове в села и градове, като дори имаше случаи, в които откраднаха кръвни тестове за коронавирус от здравен работник.
Има опасения, че в много райони маймуните са станали по-агресивни, защото пандемията ги е лишила от храна. Миналата година властите в Тайланд започнаха стерилизиция на маймуните в град Лопбури, който е известен с популацията си от макаци.
Животните са гладни заради липсата на туристи по време на пандемията и около тях се живее все по-трудно.