Музеят на погребания от вулкан Помпей отваря отново след десетилетия
Векове, след като вулканично изригване унищожава Помпей, пътуващите до района могат да научат повече за легендарния град, благодарение на възобновяването на музея му.
След като претърпява щети от бомбардировки през Втората световна война и земетресение през 1980 г., музеят на Помпей - известен като Антиквариумът, затваря врати в продължение на десетилетия.
Сега той е отворен отново с впечатляващи артефакти, които разказват на посетителите за живота в този древен римски град.
Антиквариумът дава на Помпей постоянно изложбено пространство, в което туристите могат да видят участъци от стенописни стени от вилите на града, примери за някои от графитите, открити от археолози, както и разнообразни битови предмети, като сребърни лъжици, съобщава Асошиейтед прес.
Отворен за първи път през 1873 г., Антиквариумът е затворен през 1980 г. - до 2016 г., когато започва да приютява временни експонати.
В понеделник служители на археологическия парк отвориха музея отново, съобщава АП, въпреки че понастоящем само туристи от италианския регион Кампания могат да го посетят поради ограниченията за пътуване, въведени в Италия заради пандемията от COVID-19.
След като те бъдат премахнати обаче, билетите за руините на Помпей ще включват и вход в музея.
Повторното отваряне е "знак за голяма надежда по време на много труден момент", казва директорът на Помпей Масимо Осана пред АП. Въпреки че музеят е пълен с артефакти, които изобразяват живота на местните преди трагичното изригване на Везувий, има една стая, която Озана смята за особено запомняща се.
"Намирам особено затрогваща последната стая - тази, посветена на изригването, където на показ са обектите, деформирани от лавата, отливките на жертвите", казва той. „Наистина човек докосва с ръка невероятната драма, каквато е изригването през 79 г. сл. Хр.“
Цялата територия на Помпей все още не е разкопана, но археолозите продължават работата си, за да открият повече подробности за този древен град.
Наскоро те откриха заведение за бързо хранене, заедно с меню, представящо популярни ястия от онова време.