Искате да се преместите в чужбина? 10 неща, които ще улеснят процеса
Колко пъти сте чели статии и публикации в социалните медии, пълни с разкази за преместване в чужбина, и сте си мислили: „Това може да е и моят живот“ или „Дали не е време и аз да обмисля това“?
Това, което не виждате, е безпокойството, нерешителността, съжаленията и грешките, които се случват в целия този процес. Преместването в нова държава изисква не само смелост, но също така голямо количество решителност, усилия и гъвкавост. Първо, без значение каква оценка на разходите за живот или очаквания хората споделят с вас, непременно ще имате неочаквани такси или неудобства, например променливи разходи за настаняване, храна, ежедневни дейности, данъци, медицински разходи, както и поддържане на дома.
Затова, ето какво да планирате, за да улесните този процес:
Поставете си реалистични цели.
Отделете достатъчно време, за да осмислите мотивите за преместване, какви са вашите очаквания и какви възможности се надявате да срещнете, докато сте в чужбина. Как този ход ще добави стойност към живота ви? Какъв ще бъде той спрямо сега?
Търсите ли място, което осигурява сигурност, достъп до по-здравословен начин на живот, образование или възможности за работа? Може би търсите любов или имате силно желание да научите нов език. Може дори да искате да смените всичко или просто да започнете отначало. Каквото и да е, трябва да сте ясни в намеренията си, за да си помогнете психически, емоционално и физически и да се подготвите за пътуването си. Въпреки че ще трябва да проявите гъвкавост в очакванията, бъдете готови да преговаряте или да се отдалечите от обстоятелства, които смятате за неприемливи или недобри за вашето спокойствие и щастие.
Подготовка за спешни случаи: За какви неща трябва да сте готови?
Дори и да планирате преместване за постоянно, трябва да разработите краткосрочен и дългосрочен план. Изберете разумно вашите контакти за спешни случаи. Ако е възможно, отбележете езиците, които говори всеки контакт, както и най-добрия начин да се свържете с тях. Обозначете вашите контакти за спешни случаи във телефон и компютър. Освен това определете какво да правите с вещите си, прегледайте договори и платете задълженията. Направете прогнозни разходи за живот от три до шест месеца плюс кредитна карта за спешни случаи, преди да тръгнете на път. Помислете какво трябва да направите, ако трябва да се върнете у дома неочаквано, да платите забавени такси или ако промените мнението си за новото си местоположение.
Опаковайте разумно
Избягвайте прекомерното опаковане и ненужен багаж. На мястото, където отивате може да има много по-изгодни опции за козметика или тоалетни принадлежности. Вземете вещи, които ви служат добре и на които разчитате – адаптор, лаптоп и т.н.
Намерете адекватно здравеопазване
Ако не сте си осигурили договор за работа, трябва да намерите краткосрочна или евтина застраховка за пътуване, преди да се преместите, някои визи може дори да изискват това. Използвайте групи в социални медии, специфични за вашата дестинация, за да получите обратна връзка за застрахователните компании и цените.
Не очаквайте търсенето на квартира да бъде като във вашата родна страна
Намирането на място за живеене може да бъде плашещ процес. Изискванията ще варират във всяка държава и най-добре е да сте максимално подготвени. Някои страни изискват банкова информация, статут на заетост и препоръки при избора на наематели. Чужденците могат да очакват да плащат по-високи наеми или допълнителни депозити, докато не изградят „социален кредит“. Резервирайте първоначално настаняване в хостели, хотели или използвайте платформи за Airbnb, за да получите по-ниска месечна ставка, докато разглеждате квартали и търсите новия си дом. Ако се нуждаете от допълнителна помощ, помислете за наемане на посредник или намиране на местен жител, който да ви помогне да общувате със собствениците на имоти и да договаряте по-добри цени. Избягвайте да подписвате договори и да правите предварителни плащания, преди вие или някой, на когото имате доверие, да видите лично мястото.
Какво трябва да знаете, ако искате да живеете като дигитален номад?Т. нар.
Осигурете си телефонен номер и банкова сметка възможно най-скоро
Наличието на телефонен номер ще ви помогне да общувате с местните услуги с лекота. Някои хора или фирми дори няма да приемат обаждания, освен ако не идват от местен номер. Ако се притеснявате за високи такси, помислете за изтегляне на услуга за съобщения.
Случайните непознати в интернет не трябва да бъдат вашият източник за правни или данъчни съвети
Задължително е да получите данъчен съвет от данъчен специалист и правен съвет от юридическо лице. Това може да ви спести време, пари и безпокойство. Потърсете професионалисти, които предлагат безплатни консултации. Искайте лична консултация, защото това, което работи за един човек, може да не работи за друг. Що се отнася до парите, направете всичко възможно, за да разберете конвертирането на валута и цените на кредитните карти. Валутата, която печелите, по-слаба ли е или по-силна от валутата в новата ви дестинация? Ако печелите доходи във валутата на вашата държава, може би е добре да запазите поне една сметка отворена и да намерите най-лесния начин за прехвърляне на пари по сметка в новия ви дом.
Не подценявайте силата на работата в мрежа по време на търсенето на работа
Някои хора могат да ускорят постоянното пребиваване по трудов договор. Намирането на работа варира в зависимост от държавата и визата, която получавате. Проверете дали вашата страна предлага визи за свободна практика, визи за творци (творчески), за бизнес собственост или златни визи (инвеститори, пенсионери), доброволчески, изследователски или студентски. Уверете се, че добре разбирате условията на вашата виза. Най-добрите начини да кандидатствате за работа е да използвате фирма за подбор на персонал. Започнете с компании, които имат база във вашата държава, но и международни (сателитни) офиси по целия свят. Проучете как да форматирате автобиографията си. Ще бъдете изненадани от това колко работни места можете да намерите просто като си говорите с непознати, приятели и приятели на приятели.
Научете местния език
Потапянето в местната култура е най-бързият и възнаграждаващ начин за премахване на всякакви езикови бариери. Дошли сте в нова държава, за да израснете. Посещавайте уроци, купете си учебни помагала, контактувайте с местни. Не позволявайте на страха, че звучите като идиот да ви спре! Необходима е много смелост, но ученето от тези грешки чрез разговори ви дава възможност да практикувате наученото и да ускорите степента на научване.
Изградете общност преди и след като пристигнете
Дори ако искате да живеете в уединение, създаването на кръг от познати и приятели несъмнено ще ви помогне да се приспособите към живота в чужбина. Без значение колко страхотно се чувствате сами, все пак отнема време, за да създадете смислени връзки и да изградите взаимоотношения. Бъдете целенасочени в намеренията си и опитайте всичко възможно да контактувате с други хора, които са минали по вашия път и местни. И все пак те има информация, връзки и ресурси, с които вие все още няма как да разполагате.