Куба отваря икономиката си за частния бизнес
Куба обяви, че ще позволи на частни компании да развиват дейност в повечето индустрии, което представлява сериозна реформа на контролираната от държавата икономика.
Министърът на труда на Куба Марта Елене Фейто заяви, че списъкът с одобрените индустрии е бил увеличен от 127 на над 2 000.
Само малка част от индустриите ще бъдат запазени за държавата, допълни тя.
Икономиката на комунистическата страна бе засегната сериозно от пандемията от коронавирус и от санкциите, наложени от администрацията на предишния президент на САЩ Доналд Тръмп.
Миналата година кубинската икономика се свива с 11%, което е най-големият спад от близо три десетилетия, а кубинците се сблъскват с недостиг на стоки от първа необходимост.
Фейто обяви, че частната инициатива няма да бъде част само 124 сектора на икономиката без обаче да уточнява кои.
Експерти по сложното устройство на кубинската икономика обясняват пред BBC, че тази стъпка на практика отваря вратата за това почти цялата икономическа дейност на острова да е в резултат на частни компании.
Това ще бъде значителен стимул за онези семейства, които таят надежди да се занимават не само с много малък бизнес, но и да имат средни по размер бизнес начинания.
Освен стотиците хиляди малки ферми частния сектор на Куба е съставен основно от частни компании, собственост на занаятчии, таксиметрови шофьори и търговци. Около 600 000 души, или 13% от работната сила, са се присъединили към частния сектор, когато им бе предоставена такава възможност.
Голяма част от частните бизнес обаче са в туристическата индустрия на острова, която бе засегната сериозно от пандемията и санкциите.
Предвид факта колко бавно се случат реформите в Куба, може да мине известно време преди промяната да се почувства в ежедневието, според BBC.
Продължилата близо 60 години враждебност между САЩ и Куба се подобри през 2015 г., когато тогавашният американски президент Барак Обама и кубинският лидер Раул Кастро се съгласиха да нормализират отношенията, позволявайки на американски граждани да посещават острова и оказвайки подкрепа на местния бизнес.
При Доналд Тръмп обаче този напредък бе заличен.
Новият президент на САЩ Джо Байдън, който бе вице-президент на Обама, е давал индикации, че иска да подобри отношенията между САЩ и куба, но засега не е ясно, колко напред в дневния му ред е това.