Apple е придобила около 100 компании в последните шест години, съобщи главният изпълнителен директор Тим Кук.

Това означава, че на всеки 3-4 седмици Apple придобива компания, заяви той на проведеното вчера годишно събрание на акционерите.

Apple наскоро отчете най-силното си тримесечие по приходи, след като генерира постъпления в размер на 111.4 млрд. долара през първите три месеца от финансовата си година.

Кук заяви пред акционерите, че сделките са насочени основно към придобиванията на технологии и талантливи служители.

Най-голямата сделка на Apple през последното десетилетие е закупуването за 3 млрд. долара на Beats Electronics - производителя на слушалки, основан от рапъра и продуцент Доктор Дре.

Друга по-сериозна сделка е компанията за музикално разпознаване Shazam, която беше придобита за 400 млн. долара през 2018 г.

Най-често Apple купува малки технологични компании, след което използва техните иновации в своите продукти.

Такъв пример е израелската компания PrimeSense, чиято технология е използвана в лицевото разпознаване на продуктите на Apple, пише BBC.

През годините Apple е инвестирала и в технологии, които не са толкова видими за потребителите на iPhone или Macbook.

Apple оглави пазара на смартфони за първи път от 2016 г.Доставките на смартфони в световен мащаб намаляват с 5.4% през 2020 г., според данни на Gartner

Списъкът с придобити от Аpple компании е изключително разнообразен.

През последната година Apple е купила няколко компании за изкуствен интелект, компания за организиране на виртуални събития, стартъп за разплащания и компания за подкасти, както и редица други.

През 2019 г. Apple придоби Drive.ai в опит да ускори навлизането си в сектора на автономните автомобили.

През 2016 г. Apple инвестира 1 млрд. долара в китайската компания за споделени пътувания Didi Chuxing.

Apple е изключително печеливша машина с пазарна оценка от над 2 трлн. долара, така че разполага с много пари за придобивания.

Въпреки че е купила около 100 компании за шест години, Apple продължава да действа много избирателно по отношение на придобиванията си.

Основателят на Tesla Илон Мъск наскоро разкри, че преди години предложил на Кук да купи производителя на електромобили, но той е отказал дори да се срещне с него.

Като стойност придобиванията на Apple са всъщност много по-ограничени, в сравнение с тези на много от технологичните й конкуренти.

Microsoft плати 26 млрд. длара за LinkedIn, Amazon купи Whole Foods за 13.7 млрд. долара, а Facebook придоби WhatsApp срещу 19 млрд. долара.

Общата стойност на десетте най-големи покупки на Apple би била далеч по-малка от всяка от тези сделки.