Поскъпването на биткойна през 2021 г. създава хиляди милионери
Поскъпването на биткойна до нови рекордни нива създава милиониери на хартия с доста бързи темпове, сочат данни на BitInfoCharts.
Въпреки че в последните дни отстъпи от върховото си ниво от над 58 000 долара и в момента се търгува на цена от около 46 000 долара, най-популярната криптовалута помогна за създаването на доста милионери.
Към 24 февруари са съществували 93 862 акаунта с биткойни на стойност най-малко 1 млн. долара и 8 214 акаунта, които са притежавали биткойни на стойност над 10 млн. долара, според BitInfoCharts.
Според същите данни притежателите на 422 104 акаунта могат да се похвалят с биткойни за над 100 000 долара.
Невъзможно е човек да прогнозира накъде ще се насочи стойността на криптовалутата, създадена през 2009 г., и дали ще последва „крипто зима“, като онази в края на 2017 г., но поскъпването на биткойна напоследък се отдава на навлизането на пазара на все повече институционални инвеститори.
Въпреки че цената на криптовалутата падна в последните дни, тя бележи повишение от близо 60% от началото на годината. За сравнение, златото, което най-близкият конкурентен традиционен актив на криптовалутата, поевтинява през 2021 г.
Миналия петък пазарната стойност на биткойна нарасна до над 1 трлн. долара, след като поредица нови играчи навлязоха на пазара на криптовалути.
Междувременно, редица известни инвеститори от Уолстрийт, сред които Стенли Дръкънмилър и Пол Тюдор Джоунс, също подкрепиха биткойна. По-рано през месеца в писмо до своите клиенти известният инвеститор Бил Милър, основател на Miller Value Partners, потвърди оптимистичните си нагласи относно биткойна.
Инвестирането в биткойн обаче изисква железни нерви. През последните 12 месеца биткойнът е регистрирал 8 корекции, дефинирани като спад от най-малко 10%, но не повече от 20% от върха и два мечи пазара, при които спадът е от по над 20% от върха.
За сравнение, през последната година щатските борсови индекс S&P 500 и Dow Jones имат по една корекция, която след това се задълбочи до мечи пазар.
Освен това биткойнът и други криптовалути са считани за силно спекулативни и за активи, чието съществуване може да бъде отхвърлено от строгите регулаторни мерки в световен мащаб.