Диомидовите острови се намират само на 4 километра един от друг, но стоят от двете страни на меридиана, по който се определя международната смяна на датата.

Това означава, че по-големият от двата острова е с близо един ден напред от своя съсед. Освен това Диомидовите острови, които се намират в центъра на Беринговия пролив между Чукотка и Аляска, са разделени и от демаркационната линия, определяща границата между Русия и САЩ.

Големият Диомидов остров, известен и като Ратманов, е на руска територия, а малкият остров Крузенщерн е в американски води.

Руският остров е част от Чукотска автономна област и носи името на морския офицер Макар Ратманов. В момента на острова се намира най-източният граничен пост на Русия.

На Крузенщерн пък е разположено едно от най-западните населени места на САЩ – ескимоското село Диомид. То е на около 3000 години и има 135 местни жители ескимоси.

Разстоянието между двата острова е 3750 метра, но между тях минава международната линия за смяна на датата. По тази причина Големият Диомид е на 21 часа пред Малкия Диомид (20 през лятото). Заради тази особеност местните ги наричат шеговито остров Утре и остров Вчера.

Най-красивите места в светаТрябва да се видят


През зимата между двата острова се образува ледоход и на практика е възможно (макар и незаконно) да се премине пеша от единия до другия. По този начин човек може да направи виртуално "пътешествие" във времето.

Диомидовите острови са открити от датския пътешественик на руска служба Витус Беринг през 1728 година.