Страната, в която се произвеждат половината от всички коркови тапи по света
Добивът на коркова дървесина е сложен и трудоемък, а хората, които се занимават с него, трябва да имат солиден опит зад гърба си.
Португалия е държавата, в която се произвеждат повече от половината от всички коркови тапи в света, пише Business Insider.
В региона Алентехо се намират най-големите плантации от корков дъб, които всяка година привличат хиляди работници. Естественият корк е предпочитаната суровина за производство на тапи от над 90% от водещите винопроизводители в световен мащаб.
За да достигнат възрастта, която е необходима за добив на корк, дърветата трябва да са на около 15-20 години. Дори и тогава обаче първият слой на кората, който се сваля от растението, не е с подходяща структура за обработка.
Класическият корк, който е с най-добро качество, се получава след две-три обелвания на кората, което означава, че дървото трябва да е на поне 25-30 години.
При добива на корк дървото не се отсича, а се обелва само част от неговата кора. Останалата остава за следващата реколта. Събирането обикновено става в периода между май и септември. Средният добив от едно дърво е около 60 килограма годишно, а през живота на едно дърво могат да се извлекат между 12 и 18 реколти.
"Процесът е много труден. Обикновено се извършва от двама души със специални брадви. Внимаваме много, за да не нараним самото дърво", разказва Шимао Фартио, който се занимава със събиране на корк в продължение на 30 години. За първи път той навлиза в този бизнес, когато е на 15-годишна възраст.
Португалия е световен лидер в производството на корк с обеми от над 100 000 тона годишно. Стойността на износа на тази суровина от страната надхвърля 1 милиард евро.
Освен в Португалия, корковият дъб се отглежда и в други държави от Средиземноморието - Испания, Гибралтар, Франция, Италия, Малта, Хърватия, Мароко, Алжир, Тунис и Либия.
Основните купувачи са винопроизводителите, които генерират над 70% от износа.
"В Португалия ежедневно се произвеждат по над 40 милиона коркови тапи. Така че, когато отваряте бутилка вино, е много вероятно тапата да е произведена именно тук", казва президентът на Португалската коркова асоциация Жоао Руй Ферейра.
След като се свали кората на корковия дъб, тя се вари по специална технология, за да омекне и да добие структура, подходяща за обработка.
Според Ферейра износът на корк нараства средно с 4.5% годишно през последното десетилетие.
Винопроизводителите го предпочитат, тъй като тапите от корк запазват качеството на бутилираното вино за по-дълго време и освен това са по-щадящи за природата от пластмасовите или металните.
7 от всеки 10 бутилки вино на глобалния пазар се запечатват с коркови тапи.
От Португалската коркова асоциация твърдят, че се опитват да използват всяка частица от дървесината и да не допускат загуби. Дори и най-малките частици, които остават при преработката, впоследствие се изгарят за добив на енергия.
Според експертите борбата срещу използването на пластмасови продукти за еднократна употреба ще бъде в полза на корка, тъй като той е един от основните ѝ заместители. Освен в производството на тапи, той може да бъде полезен и за създаването на много други продукти от различни сектори - от облеклата до автомобилите, казва още Ферейра.