Задава ли се енергийна криза в САЩ заради COVID-19?
Американските енергийни компании са прекъснали електрозахранването и доставките на газ за над 750 000 домакинства в 10 щата в страната по време на пандемията от COVID-19. Това показва проучване, цитирано от Bloomberg.
Броят на хората, които са останали без ток и газоснабдяване, защото не са си плащали сметките, вероятно е много по-висок, тъй като статистиката не включва дребните бизнеси, както клиентите на държавните енергийни компании, които обслужват около 14% от потребителите в САЩ.
Проучването, изготвено от американския Център за биологично разнообразие, не включва и щатите, в които енергийните оператори не са задължени да публикуват данни за броя на абонатите, чиито услуги са прекъснати поради непогасени задължения.
Три от операторите в Южна и Северна Каролина, Флорида и Джорджия са прекъснали захранването на 2.6% от клиентите си. Ако същият процент се приложи за останалите щати, броят на домакинствата, останали без ток и газ, може да достигне 3.14 милиона.
Климатичните промени и природните бедствия също представляват сериозна заплаха за енергийната система, отчитат експертите. През февруари снежните бури оставиха над 4 милиона семейства и фирми без ток в Тексас, отнеха живота на 57 души и нанесоха щети за 90 милиарда долара.
Другият тревожен извод от проучването е, че прекъсванията на електрозахранването и газоснабдяването заради неплатени сметки засягат основно семействата от афроамерикански, индиански и латино произход.
Освен това тези прекъсвания допринасят и за увеличаването на жертвите на пандемията. Според авторите на доклада поне 15% от фаталните случаи в резултат на COVID-19 е можело да бъдат избегнати, ако не е имало спирания на тока и на газта.
Когато домакинствата остават без комунални услуги, те се местят при свои приятели и роднини, като по този начин увеличават значително риска от разпространение на заразата.
През септември правителството на САЩ удължи мораториума върху принудителното извеждане на семействата от жилищата, за които има неплатени вноски по кредити и наеми. Той изтича в края на март. Подобна забрана обаче не беше наложена за битовите услуги на федерално ниво.
Отделните щати приеха частични мерки в защита на финансово затруднените домакинства и там, където са налице подобни механизми, те се оказаха сравнително ефективни.
От Центъра за биологично разнообразие настояват подобни защитни схеми да бъдат приложени на федерално ниво, както и да бъде публикувана статистика на засегнатите домакинства в национален мащаб.
Само два щата (Ню Йорк и Вирджиния) удължиха мораториума върху спирането на тока и газта за домакинствата без краен срок. В много от останалите щати той предстои да изтече, а ситуацията в Северна Каролина е илюстрация за последствията, когато това стане факт.
От ноември 2020 г. (когато изтече забраната за спиране на комуналните услуги) до март тази година над 45 000 домакинства са останали без ток и газ. Още над 650 000 семейства в щата имат неплатени сметки на обща стойност 150 милиона долара.
Самите енергийни оператори също предлагат различни схеми за разсрочване на задълженията и механизми, с които да облекчат финансово затруднените си клиенти, но в много слуачи те се оказват недостатъчни.
В същото време енерйгийните експерти предупреждават, че безусловният мораториум върху плащанията означава целият риск да бъде прехвърлен върху енергийните оператори. Това би ги поставило под огромен натиск и най-вероятно би довело до рязко поскъпване на тока и на природния газ за всички потребители.
Някои от по-малките оператори, които вече са натрупали сериозни задължения, може и да фалират.
Според проучването, най-"безболезненият" вариант е да бъдат отпуснати целеви помощи на домакинствата, които изпитват затруднения да си плащат сметките, вноските по ипотечните кредити и наемите. В последния пакет от стимули, гласуван от Конгреса, за тях са предвидени 4.5 милиарда долара.
Според експертите обаче реално са необходими над два пъти повече средства - около 10 милиарда долара.