Най-дълбокото езеро в света се превърна в хит дестинация за руснаците
„Това е снимка за Instagram и TikTok“, казва Гюлнара Михайлова, която шофира в продължение на два дни и две нощи, за да стигне до езерото Байкал с четирима приятели от отдалечения сибирски град Якутск.
Температулата е около минус 18 градуса, но Михайлова, която работи в сферата на недвижимите имоти, облича бански, качва се на покрива на колата си и ляга, позирайки за снимки.
Обикновено чужденците, най-вече от близкия Китай, се стичат към езерото Байкал по това време на годината, за да карат кънки и ски над мрачната ледена пустош, докато руснаците бягат от студа в Турция или Тайланд, разказва Independent.
Но руските граници все още са затворени заради пандемията и за изненада на местните жители, тълпи руски туристи разменят тропическите плажове за бреговете на Байкал, покрити с лед.
„Този сезон е като никой друг - никой не очакваше да има такъв туристически бум“, казва Юлия Мушинская, директор на историческия музей на популярния байкалски остров Олхон. Хората, които работят с туристи, казва тя, „са просто в шок“.
Ако стъпите върху езерото с форма на полумесец, дълъг над 640 км и дълбоко 1.6 км, нападението над сетивата ви е гарантирано. Ледът под краката ви е метър - толкова твърд, че езерото се пресича безопасно от тежки камиони, а вие се чувствате крехки, мимолетни и малки.
Тишината около вас се прекъсва на всеки няколко секунди от пропукванията отдолу, където несъвършенствата на стъклено чистия лед се проявяват като бледи, блестящи завеси.
Докато западните правителства не насърчават пътуванията по време на пандемията, в Русия, както често се случва, нещата стоят по различен начин.
Кремъл превърна затварянето на границите във възможност да накара руснаците, които прекараха последните 30 години в изследване на света отвъд бившата желязна завеса, да се замислят за почивка у дома.
Програма, финансирана от държавата, стартирала миналия август, предлага възстановяване на 275 долара, похарчени за вътрешни развлекателни пътувания, включително полети и престой в хотел.
А в ерата на Instagram езерото Байкал неизменно привлича руснаците.
Някои от тях носят стативи и стикове, скачайки многократно нагоре надолу за перфектната снимка, други пилотират дронове или пускат ярки цветни димни бомби, които да са откроят на фона на бялата пустош.
Най-търсените снимки включват чист лед, така че част от туристите дори си носят четки за почистване на снега.
Никита Бенчаров управлява хотелски комплекс край езерото. Той изчислява, че в нормална година над 70 процента от посетителите в района през зимата са чужденци.
Тази година почти всички негови гости обаче са руснаци, което създава проблем. Руснаците, които почиват в чужбина, са свикнали с евтини и удобни квартири, които е трудно да се намерят в далечните краища на собствената им страна.
В хотелите на най-големия остров в езерото - Олхон, през този сезон непретенциозните двойни стаи се отдават за 200 долара на вечер, а в някои от заведенията тоалетните са външни и неотопляеми.
На заетите в туристическия бранш им се налага да се приспособят, както и на ресторантите - някогашният китайски ресторант в Олхон, например, вече сервира борш.
В северния край на острова, където оранжевите скали се извисяват над синьо-бял лабиринт от ледени образувания, се стичат стотици хора, пързаляйки се и катерейки се наоколо, които след това хапват рибена чорба, загрята на огньове, запалени директно върху леда.
Извънземният пейзаж на Байкал предлага бягство от трудностите и кризата - временно и може би измамно.