Най-интересните факти за страните по света
Коя е най-бедната и коя е най-богатата държава на земята? В коя държава има най-много гори и чия нация е най-щастлива?
Има толкова много въпроси, на които всекидневно търсим отговорите.
Ето 16 държави-рекордьори - всяка в своя област:
Най-голямата държава в света по площ
Най-голямата държава в света по площ е Русия. Общо тя обхваща 17.1 милиона квадратни километра. Тук живеят 142 милиона души - това означава средна гъстота на населението от само осем души на квадратен километър.
Втората по големина е Канада – с 9.98 млн. кв.км. На трето място са САЩ – 9.83 млн. кв. км. Китай е на четвърто място – 9.59 млн. кв. км, а на пето място е Бразилия - 8.51 мл. кв. км.
Най-малката държава в света по площ
За разлика от Русия, най-малката държава в света е направо джудже: Ватикана е с площ от само 0.44 квадратни километра. Ако градовете-държави, включително Монако, бъдат пренебрегнати, островната държава Науру е най-малката в света.
Размерът на острова е само около 21 кв. км, което е приблизително колкото летището във Франкфурт. Няма реална столица, де факто за такава се води Ярен.
Най-гъсто населената държава в света
Ако градовете-държави бъдат пропуснати, Бахрейн е страната с най-голяма гъстота на населението - с повече от 2017 жители на квадратен километър (към 2018 г.) Ако в класацията се включат обаче и градовете-държави, Макао е най-гъсто населената държава в света: 20 077=5 жители споделят един квадратен километър през 2018 г.
Най-слабо населената страна на земята
Ако искате да се усамотите някъде, най-подходящата страна за това е Монголия. Тук има най-малко жители на квадратен километър - 2.04 души.
„Най-тежката“ държава в света
Според Световната здравна организация (СЗО) на островите Кук 50.8 процента от населението имат индекс на телесна маса 30 или повече, поради което се считат за затлъстели.
Страната с най-висок процент гори
Суринам е с около 164 000 квадратни километра площ, като според данни на Световната банка, 98.3 процента от тях са горски площи (към 2015 г.). Това прави южноамериканската държава страната с най-висок дял на горите в света. По-голямата част от населението живее по крайбрежието.
Страната с най-много езици
В никоя друга страна на земята няма по-голямо езиково многообразие, отколкото в Папуа Нова Гвинея. Tук може да се срещнат общо 847 езика, според лингвиста Николас Евънс. Общо 8.11 милиона души живеят в островната държава, но официалният език - английски, се говори само от около 1-2 процента от населението.
Страната с най-студената столица в света
Главните градове в Канада, Финландия или Русия се славят с ниски средни температури, но столицата на Монголия - Улан Батор, е със средногодишна температура от минус 1.3 градуса. Най-високите градуси тук са през юли, но дори и тогава термометърът показва средно 20 градуса.
Страната с най-горещата столица на земята
Това е Тайланд, според Световната метеорологична организация. Средногодишната температура в Банкок е 28 градуса. Термометърът иначе показва над 30 градуса през цялата година. Най-топло е през април.
Най-богатата държава в света
Най-богатата държава в света е Люксембург. Според доклад на Handelsblatt брутният вътрешен продукт на глава от населението, коригиран за покупателната способност в малката европейска държава, е 115 838 долара (към октомври 2019 г.)
Най-бедната държава в света
Ако използвате статистическите данни, африканската държава Бурунди в момента е най-бедната страна на земята с брутен вътрешен продукт от 269.83 долара на глава от населението (към 2019 г.)
Най-ниско разположената държава в света
Ако погледнем средно за страните, Малдивите са най-ниско разположената държава на планетата. Тук надморската височина е само около 1.8 метра, което означава, че покачването на морското равнище може да бъде особено опустошително за островната държава.
Най-високо разположената държава на земята
Със средна надморска височина от 3280 метра, Бутан се счита за най-високо разположената държава в света. Следва Непал със средна надморска височина от 3265 метра.
Най-щастливата държава в света
През 2020 г., за трети пореден път, северноевропейска държава отлави класацията на най-щастливите страни в света. Това е Финландия. Щастието се измерва въз основа на субективни фактори, като самоопределение, свобода, както и обективни фактори като доходи, продължителност на живота и наличната социална мрежа.
Тази година докладът вероятно ще бъде малко по-различен поради глобалната пандемия.
Най-нещастната държава на земята
Тук Афганистан държи тъжния рекорд. Най-бедната страна в света е на последно място в Доклада за щастието за 2020 г.
Най-мирната държава на планетата
Според Института за икономика и мир (IEP), който всяка година съставя глобалния индекс на мира, Исландия е най-мирната страна на земята. Тя няма армия и редовно се класира на първо място.