Богати индийци бягат с частни самолети от коронавируса в страната
Задълбочаващата се криза в Индия вследствие на увеличението в броя на случаите на коронавирус принуждава богати индийски семейства да напускат страната с частни самолети.
На фона на недостига на болнични легла, кислород и лекарства, които се наблюдават във все повече части от страната, индийски бизнесмени и други заможни граждани, които могат да си го позволят, резервират полети с частни самолети до убежища в Европа, Близкия изток и Индийския океан, пише Bloomberg.
“Не го правят само супербогатите,” казва Раджан Мехра, главен изпълнителен директор на базираната в Ню Делхи компания за частни самолети Club One Air. “Който може да си позволи да се качи на частен самолет, го прави.”
Индия обяви 352 991 нови случая на COVID-19 вчера, което беше най-големият дневен брой в световен мащаб от началото на пандемията.
Докато здравната система на страната се огъва под натиска на многото болни, филмови звезди от Боливуд бяха забелязани да пътуват до дестинации, като Малдивите. Най-малко трима австралийски състезатели по крикет пък се отказаха от участие в Индийската висша лига, която е най-голямата клубна надпревара в този спорт.
До известна степен богатите индийци са стимулирани да напускат страната заради мерките, които други държави наложиха за пътуващите от Индия с настъпването на новата вълна от COVID-19.
Канада, Хонконг, ОАЕ и Великобритания са сред повече от 10-те държави, които наложиха ограничения, като други също се очаква да го направят. От днес Малдивите ще забранят посещенията от страна на индийци, с изключение на няколко курортни острова, което доведе до ръст в пътуванията в последния момент.
“Имаше голям наплив за пътувания до Лондон и Дубай точно преди ограниченията да влязат в сила, както и до преди Малдивите да обявят забраната,” казва Мехра, който преди това е отговарял за дейността на Qatar Airways в Индия.
Еднопосочният полет от Ню Делхи до Дубай струва 1.5 млн. рупии (20 000 долара), но компании за частни самолети таксува пътници и за обратния полет, ако самолетът е празен, казва Мехра.
Отливът прилича на този от миналата година, когато Индия забрани полетите за медицинска евакуация, опасявайки се, че супербогатите може се престорят, че имат нужда от лечение, за да обикалят из страната по време на локдауна, след като правителството беше забранило гражданските полети.
Летенето с частен самолет е скъпо по принцип, но напоследък и цените на билетите на авиокомпаниите са се повишили заради множеството резервации в последния момент.
Цената на еднопосочен билет в икономична класа до Дубай достига 1 300 долара, което е над 10 пъти повече от редовната цена, според Мехра.
“Това показва колко отчаяно хората се опитват да се махнат от страната,” допълва той.