Ако тази година празнувате 50-и рожден ден, си имате чудесна компания.

От първия имейл до откриването на емблематичния парк Walt Disney World, ето 10 души, места, неща и събития, които празнуват своя половин век през 2021 г.

1. Walt Disney World

След успеха на Дисниленд в Анахайм, Калифорния, Уолт Дисни започва да търси място за втори тематичен парк през 1959 г. След смъртта му през 1966 г. брат му Рой О. Дисни продължава търсенето и настоява името на паркa да бъде променено от Disney World на Walt Disney World като почит към брат му.

Когато е открит през 1971 г., билетите струват $3.50 за възрастни, $2.50 за тийнейджъри и $1 за деца под 12 години.

2. Мисия Аполон 14

След неуспеха на Аполо 13, на 5 февруари 1971 г. астронавтите Алън Шепърд и Едгар Мичъл направиха успешно кацане и стъпиха на естествения спътник на Земята. Целта на мисията беше да се завършат много опити и изследвания, които Аполо 11 и 12 започнаха.

3. Първият имейл

Отделете малко време от натоварената си година, за да благодарите на Рей Томлинсън. Възпитаникът на Масачузетския технологичен университет работи за компанията DARPA - правителствена агенция към Министерство на отбраната на САЩ, която създава първата в света функционираща компютърна мрежа от вида комутация на пакети по протокол TCP/IP, предшественик на интернет.

Той разработва програма за изпращане на поща, за да я получи по електронен път със софтуерна програма, наречена SNDMSG. Той е отговорен и за превръщането на @ в най-важния символ на нашата епоха.

4. NASDAQ

Лесно е да си представим фондовите борси като стари каменни сгради, които съществуват отдавна, но всяка има своя собствена история. За NASDAQ (Национална асоциация на автоматизираните котировки на дилъри на ценни книжа) това означава да бъде първия електронен пазар на акции.

Днес тя представлява повече от 18 000 корпорации и над 10 трилиона долара.

5. Салют-1 е изстрелян в ниска орбита

През 1971 г. човечеството получава първата си космическа станция - Салют-1 (ДОС 1). Тя е изстреляна е на 19 април 1971 г. Първият ѝ екипаж е изстрелян със Союз-10, но не успява да се скачи заради проблем със скачващия механизъм.

Вторият екипаж на станцията е изстрелян със Союз-11 и остава на борда й 23 денонощия. Една от клапите за изравняване на налягането в кораба се отваря преди екипажа да се завърне на Земята, убивайки и тримата космонавти.

Салют-1 навлиза обратно в атмосферата на Земята на 11 октомври 1971 г. и е потопена в Тихия океан.



6. Тупак Шакур

Тупак Шакур е само на 25 години, когато е застрелян фатално от все още неизвестен нападател в Лас Вегас на 7 септември 1996 г. Въпреки че животът му завършва трагично, музикантът и актьор, роден на 16 юни 1971 г., има огромно въздействие върху музикалния свят.

Той се отличава с таланта си да пише за реалностите на градския живот по начин, който го прави толкова активист, колкото и музикант. До днес Тупак се счита за един от най-влиятелните рапъри на всички времена.

7. Грийнпийс

Грийнпийс - неправителствената организация, бореща се за опазване на околната среда, започва драматично и опасно първата си мисия. На 15 септември 1971 г. група активисти отплават край бреговете на Аляска, за да спрат пробната детонация на САЩ на ядрена бомба, която заплашва да предизвика цунами.

Те не успяват да го направят, но си спечелват достатъчно внимание и възмущение, за да накарат правителството да спре допълнителни тестове там.

8. Барби Малибу

Барби е родена през 1959 г., но тя отива в Малибу чак през 1971 г. Емблематичната модна кукла, кръстена на дъщерята на създателя й, завладява плажа с костюм от трико, жълта плажна кърпа и „дълга, дълга коса, която можете да решите."

9. Изригване на Етна

На 5 април 1971 г. изригва Етна - най-големият вулкан в континентална Европа. Изригванията продължават и през май, като лавата унищожава Обсерваторията на Етна и заплашва няколко близки села.

Вместо да бягат, местните жители и туристите се насочват към потока от лава, за да станат свидетели на огромното шоу на природата.

10. Джобен калкулатор

През 1971 г. Texas Instruments пуска инструмент, който ще се окаже беценен помощник за учениците по математика: Canon Pocketronic - джобен калкулатор.

С едно щракване на няколко бутона се решават основните проблеми със събирането, изваждането, умножението и делението, като отговорите се отпечатват върху термохартиена лента, вместо да мигат на екран. Десетилетия по-късно графичните калкулатори на TI остават скъп продукт в класните стаи в САЩ.