Днес е 24 май - деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На тази дата в България се отбелязва националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий.

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май (по стар стил) 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на "светите братя" е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май.

След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника на св. св. Кирил и Методий - църковен (11 май) и светски (24 май).

За официален празник на България 24 май е обявен с решение на 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 година.

Днес в София без официална церемония с речи, но с официална програма, между 9 и 11 ч. празникът ще бъде отбелязан пред Националната библиотека с участието на детски и училищни състави. В 10,30 от площад "Славейков" ще започне "Парад на буквите", организиран за втора поредна година от сдружение "Азбукари". Шествието ще мине по столичните улици "Раковски" и "Оборище", паметника на Васил Левски и ще завърши в парка Заимов. От 12 ч. пред Народния театър започва празничен концерт, организиран от софийското Регионално управление на образованието, в който ще участват близо 400 ученици от столичните училища.

В празничния 24 май с "Вход свободен" ще работят парк-музеят Врана, Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ. Безплатно ще влизат посетителите и в Зоологическа градина.