Световната пандемия доведе до това за първи път в 108-годишната си история изложението на цветя в Челси да се проведе през септември, а не през пролетта.

Но ако сте любители на цветята и градините, има и друг начин да им се насладите, въпреки ограниченията, пише Independent.

Например, можете да посетите някое от следващите грандиозни места, когато международните пътувания се нормализират:

Кралските ботанически градини, Лондон, Великобритания

Ще откриете над 50 000 растения, разпространени на 120 хектара в градините в Кю, Югозападен Лондон, които са дом на екзотична флора от средата на 18 век. Частни градини обаче съществуват тук от 1500-те години.

Посещенията са разрешени, но трябва да си резервирате час предварително. Известни забележителности, като Waterlily House, Palm House и Treetop Walkway, засега не приемат посетители. Независимо от това, мястото е невероятно.

Сингапурски ботанически градини, Сингапур

Ботаническите градини са първият обект от световното наследство на ЮНЕСКО в Сингапур и датират от 1859 г. Те играят ключова роля в развитието на отглеждането на каучукови растения в региона - през 20-те години Малайзия (от която тогава е част Сингапур) произвежда половината от каучука в световен мащаб.

Отворени са за посещение, като приемат туристи от 5 сутринта до полунощ, когато не е толкова горещо. Националната градина на орхидеите, намираща се в градини, разполага с повече от 1200 вида.

Най-грозната орхидея и ананас, опрашван от колибри: Новите видове на 2020Растение, определено като

Бруклинска ботаническа градина, Ню Йорк, САЩ

Посещението в Ню Йорк преди означаваше само Манхатън, но в наши дни поне един ден в Бруклин е задължителен за пазаруване, хапване и разбира се - ботаническите градини с площ 52 акра. Основани преди 111 години, в нормални времена те привличат повече от милион посетители годишно.

Особено известни сас със своите черешови дървета, първите от които са подарък от японското правителство и са засадени след Първата световна война. The Native Flora garden оживява през лятото, привличайки различни местни насекоми, както и птици, включително колибрита и червеноопашати ястреби.

Кенрокуен, Каназава, Япония

Каназава е град с 500 000 жители, разположен на западния бряг на Япония, само на два часа и половина път с влак от Токио, ако вземете футуристичния Hokuriku Shinkansen. Кенрокуен, който преди е външна градина на замъка в града, е известен в цяла Япония и се смята за една от най-добре озеленените градини в страната.

Различни потоци и езера се захранват от сложна водна система, построена през 17 век за отклоняване на речната вода, докато боровите дървета са защитени от силните зимни валежи от бамбукови стълбове и въжета, подредени в конични форми.

Градини Бътхарт, Виктория, Канада

Градините на остров Ванкувър са кръстени на Джени Бътхарт - съпруга на канадски магнат в производството на цимент, която поръчва на японския дизайнер на градини Исабуро Кишида да озелени тяхната варовикова кариера в началото на 20 век.

През годините атракцията се разширява значително и днес нейните 22 хектара съдържат милиони различни видове, обитаващи японската, розовата, потъналата, италианската и средиземноморската градина, които до преди пандемията привличаха повече от милион посетители годишно.

Кьокенхоф, Холандия

Най-близо до Кьокенхоф в момента можете да стигнете чрез YouTube. Но в нормални времена това място между Амстердам и Хага е една от най-големите цветни градини в света. Въпреки че е най-известна с лалетата си, ще намерите рози, ириси, зюмбюли, нарциси, лилии и карамфили - около седем милиона луковици, засаждани всяка година.

Обикновено градините са отворени само осем седмици в годината - от средата на март до средата на май, с тълпи от около 30 000 души всекидневно, така че стискайте палци през 2022 г. да можем да ги посетим.

Шест причини да посетите Страната на златните залезиТук ще видите синия град Шефшауен, джамии, изградени над океана, и ботаническа градина, принадлежала на легендарния Ив Сен Лоран

Жардим Ботанико, Рио де Жанейро, Бразилия

Тук растат близо 7000 вида местни и чуждестранни растения, като градините са основани през 1808 г. от португалския крал Жоао VI. Първоначалната му цел е аклиматизация на подправките, донесени от Карибите, като канела, черен пипер и индийско орехче.

Едно от най-емблематичните места в градината е Алеята на кралските палми - те са 134, всичките първоначално произлезли от едно и също дърво, като растат в компанията на - тукани, мармозетки и маймуни.

Национална ботаническа градина Кирстенбош, Кейптаун, Южна Африка



Градините са основани през 1913 г., въпреки че чужди растителни видове са засадени в района още от европейци през 17 век, а местните обработват земята стотици, ако не и хиляди години преди това.

Днес, освен че подчертават разнообразната флора в Южна Африка, градините събирита жителите на Кейптаун в слънчевите летни уикенди за концерти и други прояви.

Кралски ботанически градини, Сидни, Австралия

Ботаническа градина в пустинята, Финикс, САЩ