Медия открадна видео от швейцарските Алпи и го обяви за планина в Китай
Китайският новинарски уебсайт China Daily направи невероятен гаф, който бързо беше разкрит от световната интернет общност.
Медията показа невероятна „китайска“ планинска верига, която обаче съвсем не е китайска, във видео, изпълнено с крадени кадри.
China Daily е ежедневен вестник на английски език, собственост на Департамента за пропаганда на китайското правителство. Под хаштага #GlamourChina те активно популяризират богатата култура и природа на страната.
На 10 май вестникът публикува видео под споменатия хаштаг със следния надпис: „Не бихте ли искали да посетите това спокойно място и да се насладите на времето за игра с вашето куче в малък град, сгушен в подножието на планината?"
Това обаче не са планини в Китай, а Бриенц в Швейцария - село, разположено на северния бряг на езерото Бриенц, недалеч от Берн.
Освен планините, кучето също е "крадено". Това е Раста - бялата овчарка, особено популярна в Instagram.
Кадрите, всъщност, принадлежат на Силвия Мишел - фотограф и инфлуенсър, посочва Bored Panda.
Тя веднага реагира на публикацията в Twitter на China Daily, като посочва, че това е крадено видео и че те трябва веднага да изтрият туита.
You have stolen the video from me and from Switzerland. You should delete this tweet. It is a poverty certificate.
— Sylvia Michel (@michelphotoCH) May 11, 2021
Не след дълго видеото е свалето от социалната мрежа заради нарушаване на авторски права, а впоследствие изтрито от China Daily. Но не и преди хората да го видят.
Силвия преименува видеоклипа си, станал част от китайската пропаганда, на "Истинското значение на лукса 4K (Brienz в Швейцария ... не Китай)", който можете да видите под статията. От China Daily не й отговорят.
Фотографът посочва, че има над 200 видеоклипа, кредени и препубликувани всеки ден, независимо дали са с водни знаци или не. "Хората не се интересуват от авторските права или от факта, че някой е свършил много работа," допълва тя.
Нарушаването на авторските права е наистина сериозен проблем. Много автори се сблъскват с това, когато публикуват съдържанието си в социалните мрежи. Но има начини да защитите интелектуалната си собственост, като й поставяте водни знаци и докладвате акаунтите с крадено съдържание.
Остава да се надяваме, че рано или късно те ще бъдат изтрити.