Плъх се пенсионира след петгодишна служба като сапьор
Хомяковидният плъх Maгава, награден със златен медал за героизъм, завършва кариерата си като сапьор и се оттегля. За петгодишна кариера гризачът откри 71 мини и десетки невзривени боеприпаси в Камбоджа, предава БГНЕС.
След гражданската война в Камбоджа през 60-те и 70-те години на миналия век из нейната територия остават няколко милиона невзривени мини и снаряди. Те са използвани масово от воюващите страни, в резултат на което в страната все още има около 6 милиона мини, които могат да експлодират, ако човек ги настъпи.
Maгава, мъжки гамбийски хомяковиден плъх, е завършил едногодишно обучение в Танзания, където белгийската благотворителна организация Apopo обучава животните да подушват мини и да откриват туберкулоза от 90-те години на миналия век.
Организацията Apopo нарича своите участници HeroRATs (плъхове герои). Те не са научени да надушват определени химически съединения във взривните вещества. Когато плъхът открие мина, той започва да драска земята с лапата си, за да предупреди хората, работещи с него в екип. Тъй като плъховете са много леки, те могат да стъпват върху мините, без да задействат детонатора.
Миналия септември британската благотворителна организация PDSA награди Магава със златен медал, понякога наричан кръст „Свети Георги за животни“.
От 1943 г. PDSA връчва награди на животни, отличили се за храброст във военно време, а от 2002 г. и на онези, които са показали специален героизъм в мирно време. Магава стана първият плъх, получил медал в 77-годишната история на наградата. Преди това са я получавали само кучета.
Maгава е дълъг 70 см и тежи 1.2 кг. Той е в състояние да претърси поле с размерите на тенис корт само за 20 минути. Според специалистите от Ароро на човек с минен детектор ще са необходими от един до четири дни, за да свърши същата работа.
От организацията съобщават, че нова група млади плъхове е преминала успешно тестовете на Камбоджанския център за противоминна дейност. Магава ще остане на поста си още няколко седмици, за да „посрещне“ новобранците и да им помогне да се установят.
Той е на седем години и вече не му е лесно да работи непрекъснато. Средната продължителност на живота на представителите нар този вид е 6 до 8 години.