Жега в Москва. Руската столица изравни 120-годишен рекорд
Гореща вълна обхвана руската столица Москва тази седмица.
Вчера термометрите се вдигнаха до 34.7 градуса, съобщава местната метеорологична служба.
Това съответства на рекорд на цели 120 години, регистриран през юни 1901 г., уточняват синоптиците, чиято статистика датира от 1881 г.
Очаква се високите температури да се задържат и в следващите няколко дни, като в четвъртък и петък е възможно да превишат и 35 градуса.
Най-високата температура, измервана някого в руската столица, е над 38 градуса, като рекордът е регистриран през юли 2010 г. Тогава цялата западна част на страната е обхваната от гореща вълна, довела до огромни пожари.
Климатът на Москва е умереноконтинентален с горещо и сравнително влажно лято и дълга студена зима. Средните максимални температури през най-горещите месеци юни, юли и август са около 23 градуса, но по време на периодичните горещи вълни между май и септември дневните максимални температури често надхвърлят 30 градуса - понякога в продължение на една-две седмици, сочи справка в Wikipedia.
Синоптиците смятат, че тези горещи вълни ще зачестят заради изменението на климата, като ще бъдат не само по-интензивни, но и с по-широко въздействие.
През последните години в Русия бяха разбити многобройни температурни рекорди. През юни 2020 г. в град Верхоянск беше измерена температура от 38 градуса - най-високата, регистрирана в арктическия кръг от началото на измерванията.
Настоящата гореща вълна пък засегна и втория по големина град в страната - Санкт Петербург, разположен на около 600 км северозападно от Москва. Температурите достигнаха 34 градуса - най-високите от 1998 г. насам.
Най-високата температура, отчетена в Санкт Петербург, откакто се води статистика, е 37.1 градуса. В момента в града се наблюдават така наречените "бели нощи", през които слънцето не залязва. Те ще приключат в средата на юли.
Горещите вълни носят опустошителни наводнения и горски пожари в района, а руската трайно замръзнала земя, което обхваща около две трети от територията на страната, усилено се топи.
Това обаче може да бъде и полезно за Русия - намаляващата ледена покривка ще позволи Северният морски път да се използва за по-дълги периоди от време.