Азиатските акции продължават глобалния ръст след данните за заетостта в САЩ
Повечето азиатски акции поскъпват днес, продължавайки ръста, който изведе книжата в световен мащаб до рекордно високо ниво, след като данните за заетостта в САЩ показаха, че икономическото възстанoвяване остава непокътнато, но все още не гарантира незабавно изтегляне на стимулите от страна на Федералния резерв.
Японският пазар се движи в противоположна посока, като индексът Nikkei губи 0.5% след повишението в броя на случаите на COVID-19 в Токио седмици преди началото на Олимпийските игри.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.3%, предвождан от 1% ръст на акциите в Тайван. Индексът на китайските сини чипове бележи ръст от 0.1%.
Обемите на търговия днес се очаква да са по-малки, тъй като щатските пазари са затворени заради Деня на независимостта, което означава, че “някои от тези движения нагоре може да бъдат ограничени,” казва пред Ройтерс Кайл Рода, пазарен анализатор в IG в Мелбърн.
“Предвид данните за заетостта от петък обаче, нещата изглеждат наистина оптимистично и това ще започне да се проявява в следващите дни от седмицата,” казва Рода.
“Условията са подходящи за това акциите да продължат да поскъпват в световен мащаб”, допълва той.
Глобалният индекс на MSCI затвори на рекордните 724.66 пункта миналата седмица и отчита повишение от 0.1% днес.
Фючърсите на S&P 500 отчитат спад от 0.1% преди отварянето във вторник, след като индексът затвори с ръст от 0.8% на рекордните 4 352.34 пункта в петък. Индексът Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.4%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.8% до нова рекордна стойност.
Данните за заетостта в САЩ показаха, че щатската икономика е създала 850 000 нови работни места през миналия месец, което беше повече от очакваното. Нивото на безработицата обаче неочаквано се повишава до 5.9%, а средното почасово заплащане бележи ръст от нараства с 0.3% през миналия месец, което е по-ниско от средните очаквания за увеличение от 0.4%.
Погледите сега ще бъдат насочени към протокола от последната среща на Федералния резерв от миналия месец, когато ръководителите на централната банка на САЩ изненада пазарите, като даде индикации за две повишения на лихвите до края на 2023 г.
Изказванията на ръководители на Фед оттогава са по-балансирани, най-вече тези на председателя Джером Пауъл, а инвеститорите ще анализират очаквания в сряда протокол за още индикации за това кога евентуално ще има затягане на паричната политика.
Щатските пазари на облигации са затворени заради празника, след като доходността по 10-годишните книжа падна до 1.4306%.
Доларът се търгува почти без промяна в понеделник, след като отстъпи от тримесечния си връх в края на миналата седмица.
Доларът се разменя срещу 111.055 йени и на ниво от 1.18615 спрямо еврото.
Цената на златото нарасна с 0.1%, до 1 789.46 долара за тройунция.
Цените на суровия петрол се понижиха, след като преговорите на групата ОПЕК+ се проточиха. Енергийният министър на Саудитска Арабия вчера се противопостави на опозицията от страна на ОАЕ срещу предложената сделка за производството на ОПЕК+ и призова за “компромис и рационален подход”, за да може днес, когато страните от групата се съберат отново, да бъде сключено споразумение.
Цената на петрола от сорта брент се понижи с 29 цента, до 75.88 долара за барел, а тази на щатския лек суров петрол отстъпва с 24 цента, до 74.92 долара за барел.